Lily 191867

Lilie, vznešené zahradní krásky, se vyjímají bohatými květy a některé druhy přežijí i mrazy

Lilie jsou symbolem čistoty, krásy a neposkvrněnosti. Dávají najevo svou vznešenost a nádheru. Přestože svým zjevem patří mezi květinovou elitu, péče o ně není příliš náročným úkolem. Mohou dorůstat do výšky až dvou metrů a na jedné stopce se může naráz objevit i tucet květů. Většina odrůd odolá i silným mrazům.

Zimní spánek

Dejte ale pozor na to, že kříženci a hybridy nepřežijí mrazíky na zahradě. S příchodem podzimu je proto vykopejte a přemístěte do interiéru. Nejlepší volbou je pro ně květináč se suchým pískem nebo rašelinou. Umístit je můžete na zimní zahradu nebo do suterénu.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje povzbudí ke květu vodní lázeň a česnekové hnojivo

Mezi nejodolnější jedince patří bezpochyby asijské lilie. I díky této vlastnosti jsou mezi zahradníky mimořádně populární. V letním období hrají bezpočtem velmi výrazných a exotických barev v nejrůznějších odstínech.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak je upravit do vázy

Pokud se chcete těšit pohledem na lilie i doma v kuchyni, vyberte si na řezanou kytici vhodný druh. Nejdéle vydrží Agapanthus (až 3 týdny). Květinu odřízněte zhruba v půli stonku. Díky tomu bude moct cibulka v zemi nabrat dostatek síly pro růst dalších květů. Protože se v květu lilie nachází hodně tyčinek pokrytých pylovými zrnky, nezapomeňte je odstranit. Pyl z lilií silně barví. Lilie dejte do vázy s převařenou vodou a každý den ji měňte za novou. Nezapomeňte odstranit z kytice spodní listy, které by mohly po ponoření do vody začít hnít.

Mohlo by vás zajímat:  Túje vytvoří nepropustný živý plot i útulné zákoutí. Díky pravidelnému hnojení budou skutečnou okrasou zahrady
Zdroj obrázku: Pixabay

Lilie jednoho dne

Existuje jedna odrůda lilií, která vykvete pouze na jeden jediný den. Pak své květy shodí. Přezdívá se jí „květina jednoho dne“ nebo také „lilie jednoho dne“ a je považována za výjimečnou. Disponuje krásnými květy, které jsou dokonce jedlé. Můžete si na nich pochutnat v syrovém stavu nebo je například zapéct v palačinkovém těstě. Jedná se taktéž o mrazuvzdornou odrůdu, kterou můžete nechat bez obav po celý rok na zahradě.

Přidat na Seznam.cz