Pitchfork Farmer Hay

Před zimou potřebuje zahradní náčiní dobře vyčistit a uskladnit

Každý zahrádkář ví, jak důležité je mít k dispozici kvalitní nářadí. Ale stejně důležité je také správně se o něj starat, zejména před dlouhými zimními měsíci. Správná péče o zahradní nářadí zajišťuje jeho delší životnost a efektivitu při práci. Zde je několik kroků, jak se o své nářadí postarat a jak jej uložit během zimy.

1. Důkladné čištění

  • Odstraňte nečistoty: Začněte odstraněním hlíny, trávy a jiných nečistot z nářadí. K tomu můžete použít kartáč nebo drátěnku.
  • Mytí a sušení: Po odstranění nečistot nářadí omyjte vodou a důkladně osušte. Zbývající vlhkost může způsobit korozi.
Mohlo by vás zajímat:  Bramborová mouka vás nenechá ve štychu během vaření, ale ani během jarního úklidu

2. Ostření

  • Ostré nástroje: Sekery, nůžky na živý plot, lopatky a další nářadí by měly být ostré. Použijte brousící kámen nebo pilník k ostření. Ostré nástroje usnadní práci a sníží riziko úrazu.
Gardening Old Tools Wooden Peeled Green Wall Vegetable Garden Farming Equipment Selective Focus Hand Agricultural Tool Work Ground
Zdroj obrázku: Freepik

3. Ošetření proti korozi

  • Olejování: Po vyčištění a ostření nářadí naneste tenkou vrstvu oleje (např. lněného) na kovové části, aby se zabránilo korozi.

4. Kontrola rukojetí

  • Dřevěné rukojeti: Prověřte dřevěné rukojeti na praskliny či poškození. Pokud je rukojeť poškozená, je bezpečnější ji vyměnit. K ošetření dřevěných rukojetí můžete také použít lněný olej.
Mohlo by vás zajímat:  Majitelé zahradních bazénů mají osvědčené triky, jak zvládnout letošní sezonu bez zelenání vody

5. Správné uložení

  • Suché a chladné místo: Nářadí by mělo být uloženo v suchém a chladném místě, daleko od přímého zdroje tepla nebo vlhkosti. To zabrání korozi a poškození rukojetí.
  • Zavěšení: Pokud je to možné, zavěste nářadí na stěnu nebo na speciální stojany. To zabrání kontaktu s podlahou, kde by mohla vlhkost způsobit korozi.

Správná péče o zahradní nářadí je investicí do budoucnosti. Nářadí, které je správně udržováno, může sloužit léta, což šetří peníze i námahu spojenou s jeho výměnou. Věnujte trochu času a úsilí před zimou, abyste se na jaře mohli vrátit k zahradním pracím s nářadím připraveným a v plné kondici.

Zdroj: https://www.squiresgardencentres.co.uk/garden_advice/how-to-take-care-of-your-garden-tools-in-winter/
Přidat na Seznam.cz