Cemetery 300076 1920

Na jaře rádi zdobíme i hroby našich blízkých. S několika radami vydrží květiny déle svěží

Svátky jara jsou tradičně dny, kdy také mimo jiné vzpomínáme na své blízké. Pokud vybíráte na hrob živé květiny, jistě řešíte, jak je zaopatřit, aby vydržely co nejdéle svěží. Nabízíme několik osvědčených rad.

Rady pro řezané květiny 

Živé kytice z řezaných květin jsou vhodné především do vázy s vodou. Kupujte vždy méně rozvité a zcela zdravé květy. Ty, které už nejsou v nejlepší kondici, mohou rychle zničit ostatní zdravé květiny. Na vině je ethylen, který se uvolňuje při dozrávání a později při hnilobných procesech. Stonky květiny šikmo seřízněte a odstraňte listy, které by byly ponořeny do vody. Předejte tak zahnívání stonků a množení baktérií. Pokud chodíte na hřbitov pravidelně několikrát do týdne, snadno zkontrolujete stav květin a odstraníte staré listy a květy a vyměníte vodu.

Mohlo by vás zajímat:  Ovesná kaše je nejlepším startem do nového dne. Zdravá ale není vždy
Zdroj obrázku: Pixabay

Tipy od nás:

  • Do vázy s vodou přidejte výživu pro řezané květiny, kterou mají v květinářství. 
  • Místo sáčku s výživou vhoďte do vázy s vodou polovinu aspirinu, prodloužíte svěžest květiny o několik dnů.
  • Zapíchněte do stonku zápalku. Síra a fosfor účinně bojují proti baktériím. 

Svěžest hrnkových květin

Hrnkové rostliny jsou oblíbené zejména v případech, kdy nemůžete květiny ve váze pravidelně kontrolovat. I tady kupujte raději ty, které nejsou úplně rozkvetlé. Pro zalévání můžete použít speciální výživu nebo třeba hnojiva určená pro kvetoucí rostliny.  Ale většina druhů je nenáročná a vystačí si s málem.

Mohlo by vás zajímat:  Venkovní dekorace vyzdobí zahradu i balkon
Zdroj obrázku: Pixabay

Tip od nás: volíte-li květiny do větších nádob nebo na osázení hrobového místa, zvažte použití mulčovací kůry, která zabrání úniku vláhy a udrží zeminu bez nežádoucího plevele.

Pokud nemůžete na hřbitov jezdit pravidelně, dejte raději přednost trvalkám. Pro slunná a rozpálená místa volte druhy, které dobře snesou horko, ideální jsou skalničky (rozchodníky, netřesky) nebo suchomilné rostliny, jako je třeba levandule nebo dobromysl.

Přidat na Seznam.cz