Tomatoes Branch

Pravidla pěstování rajčat, díky kterým dobře porostou

Na tom, jaká bude úroda rajčat, záleží i to, jakým způsobem je zasadíte. Důležité je dbát na vhodnou zeminu a vybrat slunné stanoviště, aby se rajčatům dařilo. Kromě toho byste při výsadbě neměli zapomenout na přírodní hnojivo, které podpoří růst rostlin i tvorbu plodů.

Kdy je čas sázet rajčata

S výsadbou sazenic rajčat je třeba počkat až po 15. květnu, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Ledoví muži, Pankrác, Servác a Bonifác, už odešli, a tak je předpoklad, že počasí již bude stálejší a hlavně teplejší.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejný kečup je už nuda. Pikantní kečup z řepy příjemně překvapí každého labužníka

Rajčatům se bude dařit v úrodné půdě, která má dostatek humusu i vody. Když budete kopat díru, do které pak sazenici dáte, nezapomeňte přidat i dostatek kompostu, který poskytne živiny pro růst a tvorbu plodů.

Zdroj obrázku: Freepik

Přidejte i stonky kopřiv

Kromě kompostu můžete do jamky určené na sazenici rajčat přidat také několik stonků kopřiv. Jedná se totiž o výborný ochranný prostředek proti nejrůznějším škůdcům, kteří by mohli rajčata napadnout.

Kopřivy trochu přihrnete zeminou a teprve potom dáte do jamky také sazenice rajčat. Při kopání jamky byste měli počítat s tím, že by měla být o něco větší, než je kořenový bal rajčat. Ta totiž potřebují dostatek prostoru. Jen silná rostlina je dostatečně odolná vůči houbovým nemocem a plísním.

Mohlo by vás zajímat:  Hlávkový salát pomůže při anémii a podpoří hubnutí. Jeho lahodnou chuť si zamilují i děti

Kopřiva dodá rajčatům dusík, draslík, hořčík, železo, vápník, křemík a zinek, čímž je posílí. Jedná se o přírodní hnojivo, které vás nebude stát žádné peníze navíc. Nějakou kopřivu určitě najdete i na své zahrádce.

K tyčkovým rajčatům patří i opora

Tyčková rajčata rostou do výšky. Aby se samou tíhou pod plody nezlomila, potřebují mít vhodnou oporu. Tu jim zajistíte dřevěnou nebo kovovou tyčí, kterou zabodnete do země v blízkosti stonku rajčete. Je to velmi důležité udělat. Nezapomeňte stonky k opoře přivázat provázkem.

Mohlo by vás zajímat:  Umýt zeleninu a ovoce pod tekoucí vodou nestačí. Jsou plné chemie, která nám škodí

Kopřivu lze přidat do jamky i při výsadbě keříčkových rajčat. K nim oporu dávat nemusíte, protože nerostou do výšky.

Zdroj: https://www.almanac.com/10-secrets-growing-tomatoes
Přidat na Seznam.cz