Hrabe

Práce na zahradě s sebou nese také rizika: pozor na nebezpečnou infekci

Není infekce jako infekce. Chytit rýmu v zimním období je velmi běžné, ale dostat infekci ze zahrady již tolik běžné není a měli byste se mít na pozoru. Stačí se škrábnout či říznout, zanést si ránu hlínou a tetanus je na světě. Taková infekce může nastat i tehdy, když se říznete, škrábnete o keř, a následně se vám do rány zanese prach či jiné nečistoty, které způsobí infekci. Dávejte na sebe pozor.

Tetanus

Toxiny produkované bakteriemi Clostridium tetani rychle vstupují do krevního řečiště a následně zaútočí na nervový systém člověka. Poznáte to tak, že máte sucho v ústech, potíže s očima nebo se sluchem. O tom, že očkování proti tetanu je nejúčinnější, nemusíme ani rozebírat. Je však důležité vědět, že imunita po očkování vakcínou proti tetanu působí pouze patnáct let, poté byste se měli nechat opět přeočkovat.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní kompostování usnadní práce na zahradě na jaře
Zdroj obrázku: Freepik

Takže pokud každý den pracujete na zahradě nebo jste v blízkém kontaktu se zvířaty, doporučujeme, abyste se nechali přeočkovat a také nepochybovali o tom, že byste své děti měli nechat naočkovat proti této závažné infekci.

Inkubační doba

Inkubační doba tetanu je bohužel od dvou až do padesáti dnů. Nejčastěji se první příznaky projeví již po týdnu či dvou, ale mnoho lidí jim nevěnuje velkou pozornost. Mimo jiné tetanus způsobuje křeče, bolesti a svalovou ztuhlost v místě poranění. Tyto příznaky odezní samy od sebe. Bohužel mnoho příznaků je v prvních počátcích zaměňováno za příznaky chřipky, kdy nastanou bolesti hlavy, pocení a teplota.

Mohlo by vás zajímat:  Velká pomoc za málo peněz. Perlit provzdušní půdu a vypořádá se s plísní
Zdroj obrázku: Freepik

Dále se ale mohou objevit i poruchy smyslového vnímání, zarudnutí v obličeji a potíže se spánkem. Jestliže se takové projevy vyskytnou, objeví se trismus, který způsobí ochrnutí obličeje, tzv. sardonický úsměv. Krk tuhne a náhle se objeví potíže s polykáním.

Kdy vyhledat lékaře?

Čím dříve, tím lépe. Především u malých dětí! Pokud na sobě pozorujete některé příznaky a jste si vědomi toho, že jste se při sahání do hlíny řízli třeba o sklo nebo jste měli třísku, neváhejte a řekněte to svému lékaři. Takové informace mohou být při řešení potíží velmi důležité. Pokud budete jednat rychle, šance na uzdravení jsou vysoké.

Zdroj: https://www.medstarhealth.org/medstar-blog/3-common-gardening-injuries-and-how-to-prevent-them/
Přidat na Seznam.cz