Zahradniceni1

Práce na zahradě často končí bolestí zad. Předejděte jí správnými pohyby

Máme tu krásné počasí, které nás táhne ven. Mnozí z nás jezdí na kolech, na výlety, ale mnohým z nás začíná práce na zahradě. Mezi takovou práci patří výsadba semen, sazenic, ale také odplevelení záhonu, okopávání a mnoho jiné těžké práce, která je pro tělo, především pro klouby a páteř, velkou zátěží. Možná si vzpomínáte na minulé léto, kdy vás večer po práci na zahradě bolela spodní část zad. Jak se tomuto problému efektivně vyhnout?

Mohlo by vás zajímat:  Domácí léky zachrání rostliny před škůdci i nemocemi. Přírodní lektvar uzdraví celou zahradu
Zdroj obrázku: Freepik

Ohnutí při výsadbě či odplevelení a okopávání záhonu

Nejlepší způsob, jak obejít bolesti zad, je sehnout se a kleknout si na jedno koleno. To druhé nechte ohnuté pod hýžděmi. Tak dokážete udržet svá záda neustále narovnaná. Pod koleno, které budete mít na zemi, doporučujeme vložit kus polystyrenu nebo srolovanou deku. Rozhodně nedoporučujeme si dřepnout, tak nevědomky nutíte svá záda k ohybu. Dále se nedoporučuje sedět na stoličce. Většina starších lidí tento malý nábytek využije k odplevelení záhonu, ale je stejně nevhodný jako dřepnutí. V takovém případě jsou nohy a boky stažené a záda se silně ohýbají, abyste dosáhli na zem. Snažte se, abyste při práci na zahradě měli vždy narovnaná záda. A především staří lidé by své tělo měli rovnat velmi pomalu. Při prudkém pohybu může hrozit vyhřeznutí ploténky či skřípnutí nervu.

Mohlo by vás zajímat:  Vyžeňte mravence ze své zahrady jednou provždy. Tu nejúčinnější pomoc najdete v kuchyni
Zdroj obrázku: Freepik

Kopání či hrabání trávy

Při práci s motykou či hráběmi byste měli mít jednu nohu mírně před sebou a tu druhou v úrovni boků. Záda můžete mít mírně sehnutá, ale stále narovnaná. Pokud vám tato pozice nevyhovuje, vyzkoušejte při činnosti nohy mírně v kolenou ohnout. Správná volba pracovního nástroje také může být úlevou pro vaši páteř. Vyberte si délku nástroje souměrnou vaší výšce. Vždy si hlídejte, abyste neměli shrbená záda. Doporučujeme vám, abyste se po chvilkách narovnali a protáhli se.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/gardening-doesnt-give-lower-back-pain/
Přidat na Seznam.cz