Fern 828933 1280

Oblíbené kapradiny plní i moderní interiéry. Mají však své zvláštní požadavky

Kapradiny se v posledních letech těší velké oblibě. Spousta lidí si je pořídí jako pokojové květiny z mnoha důvodů. Jsou totiž nenáročné na péči a na planetě jsou snad odjakživa. Jak se o kapradiny starat, aby vám radost dělaly několik let?

Kapradinám je nutné zajistit přírodní podmínky

Kapradiny patří mezi rostliny, které jsou tu s námi několik milionů let. Pokud o nich uvažujete, je nutné jim zajistit stinné a mokré místo, kde se jim bude dařit. Jinak se mohou dostat do šoku, a pokud je necháte na parapetu v kuchyni, může se stát, že během několika hodin uhynou. V přírodě lze najít až dva tisíce druhů, ale ne všechny se hodí do našeho podnebí.

Mohlo by vás zajímat:  Prořezání odlehčí koruny ovocných stromů a zajistí jim dostatek světla
Zdroj obrázku: Pixabay

Kapradiny vidíme hodně v lese, kam se sice slunce dostane, ale jsou ve stínu díky vysokým stromům. Kapradiny se totiž lehce spálí a i doma je musíte před sluncem chránit. Také jim pravidelně dopřávejte vláhu, kterou potřebují hlavně přes léto. Nedávejte kapradiny k radiátorům, kde se drží velmi suchý vzduch. Půda, ve které jsou zasazené, nesmí nikdy vyschnout, stejně jako to mají v deštných pralesích. Vlhkost můžete vyzkoušet prstem.

Je potřeba jim dopřát potřebné živiny

Mrtvé listy vždy odstřihněte, aby nové měly prostor pro svůj růst. Kapradina by také měla mít dostatek místa nejen kolem sebe, ale také v květináči, aby měly kořeny kam růst a jak se rozvíjet. Bez živin bude rostlina brzy slabá, proto je pravidelně přihnojujte. Nejčastějšími problémy u kapradin jsou žluté listy a hnědé špičky.

Mohlo by vás zajímat:  Plísně se mohou objevit v jakékoli domácnosti. Pomůže větrání i speciální nátěr

To znamená, že máte v místnosti suchý vzduch a je potřeba mu dodat vlhkost. Můžete ke kapradině přiložit misku s vodou nebo si pořídit takové květináče, které budu samy dodávat vláhu. Pokud jsou listy spálené, je to jasné – přímé sluneční paprsky jsou toho příčinou. Pokud na spodní straně listů objevíte hnědé tečky, znamená to, že je můžete použít k vytvoření nových rostlin. Velké hnědé skvrny ale znamenají nemoc kapradiny, proto je nutné ji ošetřit.

Zdroj: https://www.lushome.com/fern-decor-room-windows-facing-north/4183
Přidat na Seznam.cz