Poznejte řeřichu, zeleninu plnou prospěšných látek, kterou můžete sklízet po celý rok
Existuje několik dobrých důvodů, proč si doma vypěstovat řeřichu. Přinášíme vám přehled, který vám možná usnadní rozhodování, jestli se do této zeleniny vůbec pouštět. Řeřicha se neřadí mezi potraviny, které byste si kupovali každý den, ale přitom by v jídelníčku rozhodně neměla chybět.
Řeřicha může zvýšit sexuální aktivitu
Možná je to pro některé nová potravina, kterou neznali. Pokud jde o nutriční hodnotu, je to skvělá zelenina. V kuchyni se může stát náhražkou soli, zabraňuje vypadávání vlasů, a dokonce může zvýšit libido, což možná některé domácnosti ocení.
Předtím, než ji využijete při vaření, můžete řeřichu pěstovat v květináči. Vypadá skvěle a dodá kouzlo celému kuchyňského interiéru. Můžete si ji zasadit po celý rok a semena rostliny mohou klíčit i na hedvábném vlhkém papíru. Klíčky z řeřichy můžete přidat do polévek, salátů nebo koktejlů. V kuchyni s ní můžete nahradit petržel, kopr nebo pažitku. Protože je hodně kořeněná, je dobrou alternativou k soli, která nepatří mezi zdravé koření.
Řeřicha má vysoký obsah různých vitaminů
Zajistí vám bohatý přísun vitaminů C, A, B, K a kromě nich obsahuje také cenný jód, který se doporučuje lidem s hypotyreózou. Vítězí také ve srovnání s ostatními potravinami, které obsahují vápník – řeřichu by si měli dopřát také lidé trpící osteoporózou.
Řeřicha se používá také v kosmetickém průmyslu. Šťáva, která se smíchá s medem, se používá k zesvětlení pih. Tato nenápadná rostlinka navíc zabrání vypadávání vlasů, protože lecitin, který obsahuje, podporuje jejich růst. Stačí ji přimíchat do džusu nebo vetřít její šťávu do pokožky a minimálně půl hodiny nechat působit. Poté si vlasy můžete umýt běžným šamponem.
Je velmi nenáročná na pěstování. Stačí nechat semena vyklíčit, to bude trvat dva nebo tři dny. Rostlina rychle dorůstá, řeřicha se může pěstovat celý rok. Semena přitom stačí jen nasypat na vlhkou vatu. Výborná je na obyčejném chlebu s máslem. Rostliny můžete stříhat a přidat do polévek nebo omáček. Vařením ztrácí vitamin C, konzumuje se pouze syrová.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/watercress-benefits