Shallow Focus Closeup Shot Hare Eating Grass Field

Pozemek ohrožují i větší škůdci. Zvěř spolehlivě odradí jednoduché plašiče i určité vůně

Zima v zahradě je důležitým testem pro každého, kdo se stará o své dekorativní rostliny. Často se zaměřujeme na ochranu rostlin před mrazem nebo nadměrnou ztrátou vody a zapomínáme, že tím nebezpečí nekončí. Ovocné stromy a keře se v tomto ročním období stávají chutným soustem pro zvěř, především srnce a zajíce. Jak chránit zahradu před divokými zvířaty? Existuje několik tipů, kterými donutíte tuto zvěř obejít zahradu obloukem.

Kdy jsou srnci a zajíci největší hrozbou?

Pohled na tato zvířata je pro mnoho lidí pěkná podívaná a kochají se tak rozmanitostí krajiny. Do skupiny lidí nadšených ze srn a zajíců občas nepatří právě vášniví zahradníci. Hlavně, když se jejich pole a sady nacházejí u lesa. Zvěř se stále více objevuje v blízkosti lidských obydlí. Potenciálně snadno dostupné jídlo způsobuje, že se zvěř drze dostane až k těsné blízkosti. Mladé rostliny jsou obzvláště lákavé pro tuto zvěř, ale také to pro tyto rostliny může být obzvláště nebezpečné.

Mohlo by vás zajímat:  Proti mravencům doma i na zahradě pomohou osvědčené produkty

Jak chránit zahradu před zvířaty?

Nejzřejmějším řešením je postavit plot kolem zahrady, sadu nebo pozemku. Neměli byste se však rozhodnout pro provizorium. Aby plot účinně chránil oblast před návštěvami zvířat, měl by mít výšku nejméně 2 metry. Důležitá je také podzemní část. Pevný základ umístěný v hloubce 30 centimetrů odradí vetřelce od podkopávání plotu. Někteří se rozhodnou dodatečně nainstalovat takzvaného elektrického pastýře. Jedná se o zařízení, které díky malému elektrickému proudu odradí zvířata od přeskakování plotu. Ještě jiní se spoléhají na ostnatý drát, ale tato metoda je kontroverzní a mírně řečeno, ne příliš humánní. Může totiž vést k vážnému zranění a bolestivému zachycení zvířete.

Mohlo by vás zajímat:  Kuny odpudí zvířecí chlupy, citron, vejce nebo závěsné vůně
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí způsoby, jak vyhnat divoká zvířata ze zahrady

Při pěstování zeleniny, ovoce nebo okrasných rostlin ochotně používáme vlastní hnojiva na bázi přírodních složek. Domácí způsoby péče o zahradu zažívají skutečnou renesanci již několik let. Použijte tyto druhy metod také k odrazení srnců a zajíců od návštěvy vaší zahrady. Ačkoli to není neobvyklé vidět zvířata v zahradách, srnci a zajíci jsou stále plachá stvoření. Takže můžete použít jednoduše nepříjemné zvuky. Určitě bude fungovat plašící zařízení ve formě malých zvonků nebo nejběžnějších kovových plechovek zavěšených na větvích. Malý poryv větru stačí k tomu, aby vydaly zvuk, který zvířata vyplaší.

Mohlo by vás zajímat:  Postřik z droždí ochrání rostliny před houbovými chorobami, česnek zlikviduje škůdce

Vůně také pomáhají

Může se stát, že si časem na hluk zvonků zvířata zvyknou. Takže je dobré použít pro zahnání zvířat určité vůně. Trikem je mýdlo umístěné ve fólii a sáčku. Proč to funguje? Vůně kosmetiky je signálem pro zvířata, že nablízku je člověk. Můžete také míchat mýdlo s vodou a použít směs jako sprej na ovocné stromy.

Zdroj: https://www.greenmatters.com/p/protect-vegetable-garden-animals
Přidat na Seznam.cz