Netopýr na zahradě není důvod k obavám, zkušení zahrádkáři radí udržet ho na pozemku

Mnoho lidí je považuje za strašidelné a někteří se jich dokonce bojí. Netopýři jsou kvůli své noční činnosti mezi lidmi nepopulární. Ve skutečnosti jsou ale fascinující, je to neškodný savec a v lese a na zahradě může velmi pomoci zahradníkům. 

Netopýři vylétají po setmění a živí se hmyzem 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Netopýrů není potřeba se vůbec bát. Jejich noční akrobacie jsou krásné a nemají žádné démonické schopnosti, které jsou jim často připisovány. Živí se hmyzem, který uloví za letu. Někteří dokonce žijí vegansky a jedí pouze ovoce nebo nektar z květin. Jen tři druhy netopýrů se živí krví ptáků a savců – ti se hodí k upírským příběhům.

Pokud jde o jejich životní podmínky, netopýři jsou velmi nároční. Potřebují rozmanité loviště plné květin a létajícího hmyzu. Stromy a keře u nich hrají dvojí roli: za prvé vytvářejí letové dráhy a také poskytují úkryt na zpáteční cestě z lovu. Ve stromech najdou mnoho hmyzu, stejně často je loví nad vodní hladinou, kde jich jsou celé roje. 

Netopýři jsou noční lovci. Na cestě lokalizují své oběti a překážky nasloucháním. Vysílají ultrazvukové vlny a vytvářejí obraz okolí na základě akustické ozvěny. Některé druhy dokonce umí přelstít můru a používají pasivní sluch. Velké uši jim umožňují naslouchat velmi slabých zvykům. 

Netopýr potřebuje několik míst, kde si odpočine

Nedostatek přiměřeného přístřeší může dokonce ohrozit celou populaci. Netopýři před zimu musejí přežít kritickou dobu v režimu hibernace, protože chybí aktivita hmyzu. Pro zimní spánek si vybírají:

  • Podzemní jeskyně
  • Šachty
  • Prohlubně na stromech

Netopýři snižují svou tělesnou teplotu, v tomto stavu poté nesmí být vyrušeni, předčasná aktivita a spotřeba energetických zásob je mohou vést až ke smrti. 

Pokud chcete netopýry udržet na vaší zahradě, vytvořte jim přístřešky 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

na stromech, ve kterých najdou úkryt. Vstupní otvor by měl být chráněn před větrem a deštěm. 

Přidat na Seznam.cz