Bat 1695186 1920

Netopýr na zahradě není důvod k obavám, zkušení zahrádkáři radí udržet ho na pozemku

Mnoho lidí je považuje za strašidelné a někteří se jich dokonce bojí. Netopýři jsou kvůli své noční činnosti mezi lidmi nepopulární. Ve skutečnosti jsou ale fascinující, je to neškodný savec a v lese a na zahradě může velmi pomoci zahradníkům. 

Netopýři vylétají po setmění a živí se hmyzem 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Netopýrů není potřeba se vůbec bát. Jejich noční akrobacie jsou krásné a nemají žádné démonické schopnosti, které jsou jim často připisovány. Živí se hmyzem, který uloví za letu. Někteří dokonce žijí vegansky a jedí pouze ovoce nebo nektar z květin. Jen tři druhy netopýrů se živí krví ptáků a savců – ti se hodí k upírským příběhům.

Mohlo by vás zajímat:  Vaječné skořápky je škoda jen tak vyhodit. Ze zahrady odeženou šneky a posílí rostliny

Pokud jde o jejich životní podmínky, netopýři jsou velmi nároční. Potřebují rozmanité loviště plné květin a létajícího hmyzu. Stromy a keře u nich hrají dvojí roli: za prvé vytvářejí letové dráhy a také poskytují úkryt na zpáteční cestě z lovu. Ve stromech najdou mnoho hmyzu, stejně často je loví nad vodní hladinou, kde jich jsou celé roje. 

Netopýři jsou noční lovci. Na cestě lokalizují své oběti a překážky nasloucháním. Vysílají ultrazvukové vlny a vytvářejí obraz okolí na základě akustické ozvěny. Některé druhy dokonce umí přelstít můru a používají pasivní sluch. Velké uši jim umožňují naslouchat velmi slabých zvykům. 

Mohlo by vás zajímat:  Na mravence v domě lze nastražit bylinky, ovoce nebo past s boraxem

Netopýr potřebuje několik míst, kde si odpočine

Nedostatek přiměřeného přístřeší může dokonce ohrozit celou populaci. Netopýři před zimu musejí přežít kritickou dobu v režimu hibernace, protože chybí aktivita hmyzu. Pro zimní spánek si vybírají:

  • Podzemní jeskyně
  • Šachty
  • Prohlubně na stromech

Netopýři snižují svou tělesnou teplotu, v tomto stavu poté nesmí být vyrušeni, předčasná aktivita a spotřeba energetických zásob je mohou vést až ke smrti. 

Pokud chcete netopýry udržet na vaší zahradě, vytvořte jim přístřešky 

Mohlo by vás zajímat:  Cizí kočky z pozemku vypudíte i bez psa. Stačí známé aromatické byliny
Zdroj obrázku: Pixabay.com

na stromech, ve kterých najdou úkryt. Vstupní otvor by měl být chráněn před větrem a deštěm. 

Přidat na Seznam.cz