Indian Laburnum Cassia Fistula Thailand

Krásky, které zabíjí: Jedny z nejnebezpečnějších rostlin na světě rostou i v tuzemsku

Jedovaté rostliny si většina našinců představuje při cestách do dalekých, exotických nebo tropických oblastí. Jen málokdo ví, že nejjedovatější rostliny z celého světa mohou růst i na českých zahradách. O to horší mohou být důsledky, u některých rostlin totiž stačí jen potřísnění z utržených listů, aby se zranění léčilo několik týdnů. Jedná se o rostliny nebo keře, které jsou vysoce toxické, ale v tuzemsku se běžně vyskytují. O kterých druzích je řeč?

Skočec obecný

Jednoletka z Afriky je na tuzemských zahradách velmi oblíbená, protože vypadá famózně, k tomu nemá takřka žádné nároky na pěstování. Co víc si přát? Roste až do výšky 3,5 metru, přičemž zaujmou zejména velké hvězdicovité listy červené, tmavě fialové nebo temně zelené barvy. Kvete od července do začátku podzimu, následně se objevují plody, které mají tvar tobolek s ostny. Semena uvnitř obsahují prudce jedovatou látku ricin, smrtelnou dávkou je pro dospělého asi 15 semen, pro dítě asi 3 až 5 kusů.

Mohlo by vás zajímat:  Běžné problémy při pěstování rajčat
Zdroj obrázku: Freepik

Kopřivák morušovitý

Další velmi nebezpečnou rostlinou je kopřivák morušovitý, kterému se přezdívá australská kopřiva podle původní domoviny. Vyskytuje se též v pralesních oblastech Indonésie. Jedná se o stálezelenou rostlinu dorůstající až do výšky 4 metrů, která se vyznačuje velkými srdčitými listy pokrytými abnormálně žahavými chlupy. Právě tyto chloupky se mohou zadřít do pokožky nehledě na ochranu látkou. Křemičitá vlákna se dostanou do kůže a zlomí se, uvolní se přitom do nitra neurotoxin způsobující velikou bolest, která přetrvává až několik týdnů, současně dojde k výskytu kožních skvrn.

Mohlo by vás zajímat:  Udržte řezané květiny mnohem déle čerstvé díky správnému řezu

Štědřenec alpský

Další jedovatá rostlina, která se hojně vyskytuje v tuzemsku v zahradách, je keř s názvem štědřenec alpský, který uchvacuje překrásným vzhledem se žlutými kvítky. Žluté záplavy květů se objevují od dubna do začátku léta. Výhodou keře je jeho nenáročnost na pěstování, proto je mezi zahradníky populární. Málokdo ale tuší, že tento keř je vysoce toxický, jedovaté jsou kořeny, květy i semena. Pro semena navíc platí, že jejich pozření může skončit fatálně, proto je třeba při pěstování tohoto keře dbát na bezpečnost dětí a domácích mazlíčků.

Zdroj: https://paulkirtley.co.uk/2018/ten-common-european-poisonous-plants-you-should-know/
Přidat na Seznam.cz