Plastic Fan Rake Pile Dry Golden Leaves Autumn Season View From Raked Leaves With

Kompost vytvořený z podzimního listí zajistí výživné hnojivo

Podzim je obdobím zářivých barev a svěžího vzduchu, ale přináší také spoustu spadaného listí. Místo toho, abyste je shrabali a poslali na skládku, proč nepřeměnit tento bezplatný a bohatý zdroj na živiny pro vaši zahradu?

1. Sbírání listů

Prvním krokem při kompostování listů je sběr spadaného listí. Listí můžete sbírat ze svého dvora, sousedova dvora (samozřejmě se svolením) nebo dokonce ze strany silnice. Je nezbytné sbírat listy, které jsou bez kontaminantů, jako jsou pesticidy, olej nebo chemikálie, protože ty mohou narušit proces kompostování.

Mohlo by vás zajímat:  Mravence lze vyhnat z domova úklidem a přírodními repelenty

2. Drcení nebo sekání

Listy se rychleji rozpadají, když jsou nasekány nebo nakrájeny na menší kousky. K provedení tohoto úkolu můžete použít sekačku na trávu, drtič listí nebo dokonce jednoduché hrábě. Menší kousky listů mají větší povrch pro mikrobiální aktivitu, což urychluje rozklad.

Concept Cleaning Suburban Area Wheelbarrow With Fallen Leaves
Zdroj obrázku: Freepik

3. Vrstvení a vyvažování

Úspěšné kompostování zahrnuje rovnováhu zelených a hnědých materiálů. Listí je považováno za „hnědý“ materiál, který poskytuje uhlík do hromady kompostu. Pro vytvoření ideální rovnováhy smíchejte nasekané listy se „zelenými“ materiály, jako jsou zbytky z kuchyně, posekaná tráva nebo zahradní odpad. Poměr uhlíku k dusíku by měl být přibližně 30:1, což podporuje zdravý rozklad.

Mohlo by vás zajímat:  Kov na dům i kolem něj: Proč zvolit plechovou střešní krytinu a ocelové plotové lamely

4. Stavba kompostovací hromady nebo koše

Můžete vytvořit hromadu kompostu přímo na zemi nebo použít kompostovací koš, abyste udrželi věci úhledné a uzavřené. Začněte vrstvením nastrouhaných listů a zelených materiálů. Ujistěte se, že každá vrstva je asi 10 cm hluboká. Občasné otočení hromady nebo koše, každých pár týdnů, pomáhá kompost provzdušňovat a urychluje rozklad.

5. Voda a provzdušňování

Udržování správné úrovně vlhkosti je zásadní. Vaše hromada kompostu by měla být vlhká jako vyždímaná houba. Pokud je příliš suchý, přidejte vodu; pokud je příliš mokrý, přimíchejte více listů nebo suchých materiálů, abyste to vyvážili. Zásadní je správné provzdušňování, takže hromadu kompostu pravidelně obracejte, abyste zabránili jejímu zhutnění a přílišné hustotě.

Zdroj: https://www.webmd.com/balance/how-to-compost-leaves
Přidat na Seznam.cz