Lawn Mower Lawn Cuts Grass

Posečenou trávu lze využít jako mulč, hnojivo nebo ochranu před mrazem

Posečená tráva se považuje za zelený odpad, to znamená, že ji můžeme hodit do hnědé popelnice pro biologicky rozložitelný odpad. Tráva najde využití na zahradě.

Čím je posečená tráva přínosná

Tráva obsahuje mnoho cenných živin, jako je draslík, fosfor nebo třeba dusík. Pokud se budete o trávník dobře starat a na jaře ho přihnojovat, bude bohatý na dusík. Bude tak vhodnou náhražkou chemických hnojiv.

Tráva jako mulč

Místo slámy, šišek nebo kůry lze použít posekanou trávu. Nasypte posekanou trávu kolem rostlin. Vrstva by měla být silná několik centimetrů. Vrstva trávy ochrání půdu před nadměrným vysycháním a zahříváním. Navíc uleví od potřeby častého pletí. Zároveň se tráva začne pod rostlinou rozkládat a stane se tak přirozeným hnojivem.

Mohlo by vás zajímat:  Léto je plné šťavnatého ovoce, které je ideální pro celkovou očistu organismu

Pokud se chystáte trávou mulčovat zeleninovou zahrádku, ujistěte se, že jste trávu neošetřovali chemikáliemi. Chemické látky by se mohly dostat do plodin samotných.

Zdroj obrázku: Freepik

Kompost z trávy

Pokud se rozhodnete trávu kompostovat, je nutné dbát na to, abyste nevkládali velké množství trávy najednou. To zapříčiní rychlý nárůst teploty a nedostatek kyslíku. Mnohem lepším způsobem je vkládat trávu po vrstvách a střídat s drobnými větvičkami, výhonky nebo zeminou.

Ochrana rostlin před zimou

Posekanou trávu lze také uskladnit. Stačí trávu usušit. Toho můžete docílit jejím rozprostřením v tenké vrstvě na slunci. Když jste si jistí, že není mokrá, svažte ji do svazků a skladujte na suchém místě. Na podzim jí stačí přikrýt nejcitlivější rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z droždí potěší rajčata i kvetoucí rostliny

Zpevnění trávníku

Posekaná tráva se hodí i k mulčování trávníku. Posekanou trávu rozdrťte a rozsypte po povrchu trávníku. Tímto se zbavíte nečistot po sekání a zpevníte tím trávník. Příliš silná vrstva rozkládající se trávy způsobí lysé skvrny v trávníku. Také by se nemělo mulčovat s trávou se stonky, semeny nebo květy.

Zdroj: https://extension.umn.edu/lawncare/what-do-lawn-clippings
Přidat na Seznam.cz