Ivy 3519431 1920 (1)

Popínavé rostliny vytvoří z každé pergoly útulné zákoutí plné nádherných květů

Popínavým rostlinám se lidově také přezdívá horolezci. Pro tuto skupinu rostlin je charakteristický dlouhý ochablý stonek, který se plazí po podkladu. Často vyžadují při růstu oporu, aby se mohly dostat ke světlu. Většina z nich disponuje krásnými květy pestrých barev, které lahodí lidskému oku. Díky tomu jsou oblíbeným doplňkem zkrášlujícím pergoly, altány a balkony. Existuje celá řada druhů spadajících do této zvláštní skupiny.

Plamének

Pro plamének je typický velmi rychlý růst. Vyžaduje pravidelné každoroční prořezávání. Patří mezi nejoblíbenější popínavky, protože je zdoben opravdu nádhernými květy, které svým tvarem připomínají hvězdy na obloze a hrají všemi barvami. Bývají temně fialové, zářivě nachové, šťavnatě lososové, studeně modré, sladce růžové i nevinně bílé. Když kvetou, vytváří na svém podkladu opravdu bohatý koberec zářivých barev. Odrůdy pocházející z velmi teplých krajin mívají tmavší a sytější odstíny. Neměli byste v jejich okolí vysazovat další rostliny, protože jejich kořenový systém je velmi rozsáhlý a potřebuje dostatek živin.

Mohlo by vás zajímat:  Škůdci a nemoci trápí rostliny doma i uvnitř, včasný zásah je zachrání
Zdroj obrázku: Pixabay

Vistárie – královna všech popínavých

Opravdovou raritou ve své kategorii je ale vistárie. Tato rostlina je zdobena dlouhými splývavými hrozny, které jsou plné drobných roztomilých kvítků. Stonky bývají dřevnaté a pevné liány, proto by měly být vysazeny na robustnějším podkladu (například kamenná zídka). Jedinou nevýhodu představuje doba, za kterou poprvé vykvetou. Většinou to trvá 5–8 let od zasazení. Odměnou vám ale bude záplava kouzelných vodopádů bílých, růžových, modrofialových nebo tmavě fialových barev.

Mohlo by vás zajímat:  Okouzlující křídlové květiny si potrpí na dostatek živin. Nejlepší hnojiva najde každý ve své kuchyni
Zdroj obrázku: Pixabay

Nenáročný a estetický zimolez

Pokud nechcete péčí o rostliny tráví veškerý volný čas, jako ideální popínavá rostlina pro vás bude zimolez. Existuje více než 100 druhů této nenáročné květiny, která obepne vaši pergolu či altánek jemnými a decentními kvítky. Mladší rostliny nepotřebují příliš silou oporu a postačí jim i mříže nebo plot.

Přidat na Seznam.cz