Green 4648611 1920

Pokojovou rostlinou roku 2021 je maranta. Pomůže zklidnit psychiku v této náročné době

Během roku 2020 se dalo mnoho lidí z důvodu izolace během pandemie na pěstování rostlin. Nejoblíbenější pokojovka byla tehdy monstera. Odborníci predikují, že jejím nástupcem se stane maranta. Disponuje velmi zvláštními listy oválného tvaru, jejichž zelené pozadí je protkáno pravidelnými zářivě růžovými půlkruhy.

Krásná i významná

Kromě estetické funkce má maranta ještě jeden hlubší význam. Patří mezi významné symboly duchovního světa a přezdívá se jí také modlitební rostlina. Když se totiž začíná stmívat, její listy začnou stoupat a choulí se jako ruce sepjaté k modlitbě. Experti zabývající se péčí o květiny říkají, že pozorování tohoto přírodního jevu může mít velmi pozitivní a povzbudivé účinky na lidskou psychiku. A to je přesně to, co většina lidí právě teď potřebuje.

Mohlo by vás zajímat:  Čaj oživí kapradiny a jejich listy budou ozdobou interiéru
Zdroj obrázku: Pixabay

Skromná a uklidňující

Tato zajímavá rostlina navíc není ani příliš náročná na pěstování. Je potřeba splnit jenom několik základních podmínek, aby se v daném prostředí cítila dobře a dařilo se jí. Libovat si bude na světlých a vzdušných místech, kam budou mít sluneční paprsky dobrý přístup. Zkuste pro ni najít místo poblíž okna, ale nedávejte ji na parapet – přímé sluneční světlo by jí mohlo ublížit. Okno by mělo ideálně mířit na sever nebo na východ, nikdy ne na jih.

Mohlo by vás zajímat:  Škůdci a nemoci trápí rostliny doma i uvnitř, včasný zásah je zachrání

Co se týče zalévání, dbejte na to, aby substrát v květináči nikdy úplně nevyschl. Zalejte ji pokaždé, když se vám bude zdát hlína příliš suchá. Dejte si ale pozor, abyste to s vodou nepřehnali a kořeny pak nenapadla plíseň.

Zdroj obrázku: Pixabay

Změna v celkovém smýšlení

Mnoho odborníků je přesvědčeno, že období pandemie je časem, kdy se u většiny populace začne měnit žebříček jejich hodnot i přístup k rostlinné formě života. Vášeň pro rostliny je důsledkem potřeby péče a lásky. Výzkumníci z Harvardu dokonce potvrzují, že lidé, kteří bydlí v domech plných rostlin, žijí déle a jsou celkově spokojenější.

Přidat na Seznam.cz