Fern 5125873 1920

Kapradiny lze pěstovat i jako zajímavé pokojové rostliny, potřebují však zajistit vhodné podmínky

Máte doma klasické pokojové rostliny a toužíte po tom, vytvořit si vlastní malou džungli a vnést domů pořádnou dávku zeleně? Pak není nic lepšího, než si pořídit kapradiny. Máme je sice spojené spíše s mokřady ve volné přírodě nebo s parky, ale při troše správné péče vám budou krásně prospívat i doma.

Abyste však byli úspěšnými pěstiteli těchto rostlin, kterých je více druhů, je třeba vědět, co jim svědčí, a čemu je naopak dobré se vyhnout.

Zálivka a hnojivo

Kapradiny jsou poměrně teplomilní a vlhkomilní zástupci flóry, proto je třeba myslet na jejich pravidelnou zálivku. Pokud jde o kvalitu vody, jsou poměrně náročné, protože vodu je buďto třeba převařit, nebo použít přímo vodu dešťovou. Voda by v žádném případě neměla obsahovat chlór, na který jsou kapradiny velice citlivé. Navíc, pro zalévání kapradin není vůbec vhodná tvrdá voda, která narušuje zeminu a následně i samotné kapradiny.

Mohlo by vás zajímat:  Už nikdy doma žádné můry díky trikům, které je vypudí a provoní domov
Zdroj obrázku: Pixabay

Zálivka by měla být prováděna obden a je třeba dbát na to, aby neuschly konečky listů. Listům prospějete také jejich pravidelným rosením, a to opět alespoň každý druhý den, případně denně. Pozor je třeba dát na to, že voda používaná k rosení musí splňovat stejné parametry jako voda určená k běžné zálivce. 

Jakmile nastane jaro, doporučuje se dopřát rostlinám také výživu ve formě vhodného tekutého hnojiva. Pokud si nejste jisti výběrem toho správného, je dobré se poradit ve specializovaných prodejnách pro pěstitele a zahrádkáře.

Mohlo by vás zajímat:  Okrasné dřeviny interiér zútulní a osvěží. Vybírat lze mezi malými druhy i vysokými palmami

Zemina

Pokud jde o zeminu, v níž je kapradiny nejlepší pěstovat, jako nejvhodnější lze doporučit rašelinový substrát. Ten by měl být maximálně lehce kyselý. Můžete použít samotný substrát, ale pokud chcete rostlinám dopřát to nejlepší, přidejte do něj podle možností například kompost, písek nebo část zeminy. Dávejte pozor na plíseň bílé barvy, která se občas tvoří na povrchu zeminy, ta kapradinám opravdu nesvědčí. V takovém případě je potřeba rostliny urychleně přesadit.

Zdroj obrázku: Pixabay

Míra vlhkosti vzduchu a světlo

Jak již bylo výše uvedeno, kapradiny jsou rostliny vlhkomilné a měli byste tedy dbát na to, aby v místnosti, kde kapradiny jsou, nebyl suchý vzduch. Pomůže jak pravidelné rosení listů, tak také například umístění výparníků na radiátory a jejich pravidelné doplňování vodou. Zajímavým, účinným a také dekorativním řešením je to, že nádobu s kapradinou vložíte do většího květináče a meziprostor vysypete například vlhkou rašelinou. 

Mohlo by vás zajímat:  Mráz ohrožuje i pokojové květiny, zmrzlé rostliny mohou uhynout

Kapradin je naštěstí více druhů a podle podmínek ve vašem obydlí lze volit takové, které jsou odolnější a kterým se u vás bude dařit. Pokud máte koupelnu s přístupem přirozeného světla, patří kapradiny mezi rostliny, kterým se i v koupelnách často překvapivě dobře daří, a to zejména díky zvýšené vlhkosti vzduchu a teplotě.

Pokud se jedná o umístění květináče s kapradinou, neměl by stát ani na přímém slunci, ani na příliš tmavém místě. A teplota, která jim nejvíce vyhovuje, se pohybuje mezi 18–‍25 °C.

Přidat na Seznam.cz