Boiled Baby Potatoes Saucepan

Voda z brambor je vhodné hnojivo pro pokojové rostliny, ty venkovní ochrání před mšicemi

Šup s ní do dřezu. Ano, kam jinam vylít vodu z uvařených brambor v domácnosti? Poté, co brambory v hrnci změknou, vezme každá hospodyňka kuchyňské chňapky a opatrně odvar slije do dřezu, aby mohla následně servírovat rodině či hostům vařené brambory. Scéna, kterou zná jistě z domova každý. Jenže bramborová voda nemusí skončit v kanalizaci. Naopak, má široké využití a nápad jistě potěší příznivce zero waste životního stylu.

Ekologické hnojivo pro zeleň

Čím povzbudit k růstu běžné rostliny doma či na zahradě? Většina lidí nakupuje různé prostředky v hobbymarketech, jejichž složení rozhodně nepotěší ekology. Velká část výrobků obsahuje různé chemické sloučeniny a agresivní látky, které zamořují půdu a spodní vody. Namísto umělých hnojiv se hodí používat přírodní alternativy, například bramborovou vodu, která obsahuje celou škálu výživných látek, vitamínů a minerálů.

Mohlo by vás zajímat:  Při plánování zahrady se můžeme inspirovat u zkušenějších zahradníků nebo odborníků
Zdroj obrázku: Freepik

Pokladnice živin

Proč by neměla skončit bramborová voda ve výlevce? Milovníci způsobu zero waste vědí, že se mohou využít všechny organické složky ve vodě, která se získá při vaření brambor. Obsahuje totiž vitamíny A, K, E a skupiny B, k tomu minerály, jako jsou hořčík, fosfor a vápník, navíc škrob a vlákninu. To jsou látky, které všechny rostliny potřebují ke svému růstu a jsou běžně součástí umělých hnojiv. Toto hnojivo je ale zcela zadarmo, k tomu ekologické.

Mohlo by vás zajímat:  Překvapivý trik, který vás zaručeně zbaví otravného hmyzu během venkovního grilování

Přírodní hnojivo nejen pro pokojovky

Zalévání bramborovou vodou se doporučuje u pokojovek, pro které se jedná doslova o energetický nápoj, který je nabudí k dalšímu růstu a ochrání před chorobami a škůdci. Bramborová voda vyživí substrát, může se tedy vylévat rovněž do kompostu. Důležité je, aby voda z brambor byla nesolená a dostatečně chladná. Nepoužívá se na kapradiny, vřesovce či orchideje. Při aplikaci pomocí rozprašovače ve venkovním prostředí se rostliny ochrání před mšicemi.

Zdroj: https://www.evergreenseeds.com/potato-water-for-plants/
Přidat na Seznam.cz