Seedling Concept By Human Hand Apply Fertilizer Young Tree Green Background

Malý průvodce hnojením: vyberte pro rostliny správný prostředek

Hnojení rostlin je nezbytnou součástí zahradničení, protože poskytuje živiny, které rostliny potřebují, aby rostly zdravě a silně. Kdy byste ale měli své rostliny hnojit a jak vybrat správné hnojivo? V tomto článku představíme nejlepší dobu pro hnojení rostlin a poradíme, jaké hnojivo vybrat.

Kdy je nejvhodnější začít hnojit

Nejlepší doba pro hnojení rostlin je během jejich aktivního vegetačního období. U většiny rostlin je to během jarních a letních měsíců. Během této doby rostliny aktivně rostou a potřebují nejvíce živin. Pokud však máte rostliny, které kvetou na podzim nebo v zimě, možná je budete chtít přihnojit i na podzim, abyste jim pomohli připravit se na nadcházející zimní měsíce.

Mohlo by vás zajímat:  Otravné komáry a nebezpečná klíšťata odradí od náletů jednoduché přírodní prostředky

Výběr správného hnojiva

Při výběru hnojiva je třeba zvážit několik věcí. Nejprve je třeba vybrat hnojivo, které je vhodné pro typ rostliny, kterou pěstujete. Různé rostliny mají různé požadavky na živiny a použití nesprávného hnojiva může rostliny poškodit. Například hnojivo s vysokým obsahem dusíku může být skvělé pro listovou zeleninu, jako je salát, ale může být škodlivé pro rostliny produkující plody, jako jsou rajčata.

Zdroj obrázku: Freepik

Dále je namístě zvážit velikost rostliny. Větší rostliny budou potřebovat více hnojiva než menší rostliny a vyšší koncentraci živin. Naopak menší rostliny mohou potřebovat pouze malé množství hnojiva s nižší koncentrací živin.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní dekorace vytvoří na zahradě útulnou atmosféru

Nakonec je třeba zvážit typ hnojiva, které používáte. Existují dva hlavní typy hnojiv: syntetická a organická. Syntetická hnojiva jsou vyrobena z chemických sloučenin a mohou poskytnout rychlý přísun živin. Při nesprávném použití však mohou být škodlivá pro životní prostředí. Na druhou stranu organická hnojiva jsou vyrobena z přírodních materiálů, jako je zvířecí hnůj, kompost nebo kostní moučka. Uvolňují živiny pomaleji, ale mohou poskytnout vyváženější a udržitelnější zdroj výživy.

Pokud hledáte přirozenější přístup k hnojení rostlin, existuje několik domácích prostředků, které můžete vyzkoušet:

  • Kompostový čaj – Jedná se o tekuté hnojivo vyrobené máčením kompostu ve vodě. Je bohatý na živiny a lze jej aplikovat přímo na rostliny.
  • Vaječné skořápky – Drcené vaječné skořápky jsou vynikajícím zdrojem. Jednoduše je rozdrťte a nasypte kolem základny rostlin.
  • Epsomská sůl – Epsomská sůl je bohatá na hořčík a lze ji přidat do půdy, aby rostliny mohly růst silněji a zdravěji.
  • Banánové slupky – Banánové slupky jsou skvělým zdrojem draslíku, který může pomoci rostlinám produkovat více plodů. Jednoduše nasekejte slupky a zahrabte je do půdy kolem základny rostlin.
Zdroj: https://www.finegardening.com/project-guides/container-gardening/fertilizing-basics
Přidat na Seznam.cz