Lyme Borreliosis Disease Encephalitis Virus Infectious Dermacentor Tick Arachnid Parasite Macro Encephalitis Infected Tick Insect Green Grass Sunshine Summer

Počet klíšťat na zahradě zredukuje pravidelné stříhání rostlin, bariéra ze štěrku a speciální postřik

Klíšťata jsou malí pavoukovci, kteří se živí krví savců, ptáků a plazů. Běžně se s nimi můžeme setkat v zalesněných oblastech, na pastvinách, a dokonce i v městských parcích. Klíšťata mohou přenášet nemoci, jako je borelióza a klíšťová encefalitida. Proto je nezbytné přijmout opatření k odpuzování klíšťat a snížení rizika onemocnění přenášených klíšťaty.

Chraňte sebe i své mazlíčky

V první řadě je třeba se v případě, že jdete do lesa nebo se budete brodit vysokou trávou, vhodně obléct. Nošení košile s dlouhými rukávy, dlouhých kalhot a uzavřené obuvi může pomoci zabránit přichycení klíšťat na kůži. Zastrčení kalhot do ponožek může také pomoci zabránit tomu, aby klíšťata lezla po nohou, a nezapomínejte ani na pokrývku hlavy.

Mohlo by vás zajímat:  Dokážou zničit oblečení nebo knihy, vyhnat je ale není lehké. Na rybenky fungují netradiční metody

Použití repelentu proti klíšťatům, který obsahuje DEET, picaridin nebo permethrin, může být dalším účinným způsobem, jak odpuzovat klíšťata. Aplikujte repelent na exponovanou pokožku a oděv a pečlivě přitom dodržujte pokyny na štítku. Vyhněte se nanášení repelentu na obličej a ruce a po jeho nanesení si vždy umyjte ruce. Pokud chcete raději přírodní řešení, můžete zkusit použít esenciální oleje smíchané s nosnými oleji.

Po pobytu venku důkladně zkontrolujte své tělo, zda na sobě nemáte klíšťata, zejména v oblastech, kde je známo, že se přisávají, například za ušima, pod pažemi a v oblasti třísel. Pokud najdete klíště přisáté na kůži, okamžitě ho vytáhněte pomocí pinzety.

Mohlo by vás zajímat:  Pomozte ptákům v zahradě přežít zimu a dopřejte jim kvalitní krmivo
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí mazlíčky klíšťata také často napadají a mohou je tak přinést do vašeho domova. Používejte proto na své mazlíčky preventivní přípravek proti klíšťatům, jako je obojek, sprej, tablety nebo spot on. S aplikací začnete ještě před začátkem jara a pokračujte až do konce podzimu. Pravidelně také své mazlíčky kontrolujte a okamžitě odstraňte všechna klíšťata, která najdete.

Vytvořte ze svého domova bezklíšťovou zónu

Klíšťatům se daří ve vysoké trávě a vegetaci, takže udržování posekaného trávníku může pomoci snížit počet klíšťat na zahradě. Ostříhejte všechny keře nebo stromy, které jsou v blízkosti vašeho domova nebo oblastí, kde trávíte hodně času, jako jsou například terasy či altány.

Mohlo by vás zajímat:  Kompost je pro zahradu cenným zdrojem. Ne vše do něj můžeme dát

Zvažte také vytvoření bariéry mezi zalesněnými oblastmi a trávníkem pomocí štěrku, dřevěné štěpky nebo jiných materiálů pro terénní úpravy. To může zabránit migraci klíšťat do vaší zahrady. Kromě toho můžete zkusit použít také produkty odpuzující klíšťata, jako jsou speciální spreje. Tyto produkty mohou pomoci snížit počet klíšťat na zahradě a učinit z ní bezpečnější místo pro lidi a domácí zvířata.

Zdroj: https://mandmpestcontrol.com/how-to-get-rid-of-ticks-in-your-yard-without-pesticides/, https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://www.cdph.ca.gov/Programs/CID/DCDC/Pages/Tick-Repellent.aspx, https://www.lymedisease.org/where-on-body-tick-bite/, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_pets.html
Přidat na Seznam.cz