Selective Focus Shot Beautiful Yellow Flowers Grass Covered Field

Tři způsoby využití pampelišky na zahradě: jako hnojivo, mulč nebo proti mšicím

Pampelišky jsou často považovány za obtíž mnoha zahradníků, ale tento žlutě kvetoucí plevel může být na zahradě velmi prospěšný. Nejenže přitahují opylovače, jako jsou včely a motýli, ale lze je použít i jako přírodní hnojivo, účinný postřik proti mšicím nebo třeba mulč.

Použití pampelišek jako hnojiva

Pampelišky jsou bohaté na živiny, jako je dusík, draslík a fosfor, které jsou nezbytné pro růst rostlin. Chcete-li použít pampelišky jako přírodní hnojivo, můžete si připravit kompostový čaj.

Mohlo by vás zajímat:  Čajové sáčky najdou nové využití v domácnosti, na zahradě i při péči o pokožku

Nasbírejte několik hrstí čerstvých pampeliškových listů a květů a přidejte je do kbelíku s vodou. Za občasného míchání nechte směs několik dní uležet, dokud voda nezíská tmavě hnědou barvu. Poté tekutinu sceďte a použijte k zalévání rostlin. Zbylý rostlinný materiál můžete přidat do své kompostovací hromady.

Zdroj obrázku: Freepik

Použití pampelišek jako spreje proti mšicím

Mšice jsou běžným zahradním škůdcem, který může poškodit rostliny tím, že z nich vysává mízu. Naštěstí pampelišky obsahují přírodní pesticid zvaný taraxacin, který dokáže mšice odpuzovat.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování květin na balkoně nemusí stát majlant, a přece může být plný krásných rostlin

Chcete-li vyrobit sprej na mšice, nasbírejte hrst pampeliškových listů a květů a rozmixujte je v kuchyňském robotu nebo mixéru s dostatečným množstvím vody, aby vznikla pasta. Poté směs přeceďte přes plátýnko nebo kávový filtr, abyste odstranili veškeré pevné částice.

Nalijte tekutinu do rozprašovače a nastříkejte ji na rostliny. Zaměřte se přitom na oblasti, kde se mšice nejčastěji vyskytují, jako jsou spodní strany listů. Postřik můžete také použít jako preventivní opatření tak, že budete rostliny pravidelně postřikovat, abyste zabránili výskytu mšic.

Mohlo by vás zajímat:  V září čeká každého zahradníka několik důležitých úkolů

Použití pampelišek jako mulče

Použití pampelišek jako mulče je účinný způsob, jak udržet vlhkost, potlačit růst plevele a přidat živiny do půdy. Chcete-li použít pampelišky jako mulč, měli byste začít sbíráním čerstvých pampeliškových listů a květů. Následně je rozložte kolem základny rostlin. Dbejte na to, abyste mulčem nezakrývali stonky nebo listy rostlin. Alternativně můžete pampeliškový mulč přimíchat do půdy kolem rostlin pro přidanou výživu.

Zdroj: https://www.canningdiva.com/how-to-make-natural-aphid-killer-using-dandelions/, https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/using-dandelions-as-fertilizer.htm
Přidat na Seznam.cz