Po parném létě nastává pomalu čas připravit všechny balkonové rostliny na dlouhou zimu
Okrasné rostliny, květiny, ale i plodiny pěstované na balkóně patří v dnešní době mezi velmi rozšířený fenomén nejen kvůli benefitům, které přináší v podobě různých plodů či estetického aspektu. Díky rostlinám se na balkóně vytváří unikátní prostředí, které produkuje potřebný kyslík a navíc celý prostor dotváří do příjemné klidné atmosféry. O rostliny na balkóně je ovšem potřeba se správným způsobem starat, a to nejen během jejich aktivního růstu, ale také je připravit na vegetativní období začínající na podzim a následně pokračující během zimy. A jak bychom měli o tyto rostliny tedy pečovat?
Podzimní péče o balkónové rostliny
Některé trvalky mohou zůstat na balkoně i během zimy, obvykle se však veškeré rostlinky přenáší na zimu do tepla v bytě. Nejdůležitějším měsícem z celého roku je pro pěstování balkonových rostlin září, kdy je nutné provést jejich důkladnou přípravu na další období.
Příprava rostlin pro skladování v bytě
Pokud se rostliny rozhodnete skladovat v bytě, není jejich ošetření velmi náročné. Trvalky, jako jsou petúnie nebo fuchsie, není třeba příliš přihnojovat, v interiéru je však nutné je po celou dobu skladování pravidelně zalévat. Koncem září je u těchto rostlin nutné zastříhnout výhonky. Pokud je necháte na balkóně až do chladných dnů, podávejte zálivku v delších intervalech. Jakmile přijdou chladné noci, přeneste rostliny dovnitř.
Příprava rostlin na zazimování
Necháváte-li rostliny venku (jedná-li se o druhy, které snesou nízké teploty), je potřeba sledovat, zda je během chladných podzimních nocí nezačnou napadat infekce. Pokud se některá z nich objeví, ošetřete rostliny vhodnými chemickými přípravky. Letničky během září naposled pohnojte. Během zimy je pak vhodné rostliny přikrývat, případně jiným způsobem zazimovat, zejména pokud se blíží mrazy.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/special/urban/overwintering-balcony-gardens.htm