Hortenzie1

Hortenzie dělají rok co rok radost nádhernými květy, jejichž barvu lze dokonce měnit

Hortenzie se svými krásnými, bohatými květy potěší oko každého zahrádkáře. Tyto kvetoucí keře se snadno pěstují, snesou téměř jakoukoli půdu a vytvářejí trsy bohatých květů, které vás okouzlí odstíny modré, zářivě růžové, bílé nebo levandulové barvy. A co víc, s pár triky si barvu květů můžete změnit! Užijte si krásu hortenzií a naučte se je pěstovat s tímto stručným průvodcem.

Výsadba hortenzií

Hortenzie sázejte na jaře po posledním jarním mrazu nebo na podzim před prvními mrazíky. Většina hortenzií prospívá v úrodných, dobře odvodňujících půdách, které mají dostatek vlhkosti. Pro obohacení můžete do půdy přidat kompost.

Mohlo by vás zajímat:  Správné pH půdy je klíčem pro bujný růst rostlin
Zdroj obrázku: Freepik

Zasaďte je na místo, kde na ně bude svítit slunce v ranních hodinách, avšak s odpoledním stínem, který je ochrání před přímým poledním zářením. Některé druhy sice přímé sluneční záření snesou, ale např. hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) je při přílišném svitu náchylná k vadnutí.

Péče o hortenzie

První rok nebo dva po výsadbě a během jakéhokoli období sucha zajistěte, aby měly hortenzie dostatek vody. Je lepší zalévat 3× týdně než stálé přemokření. Ideální je měkká dešťová voda. Nejlepší je zalévat ráno, abyste rostlinu připravili na denní teplo a vyhnuli se různým chorobám. Do hortenzií přidejte organický mulč, abyste udrželi vlhkou a chladnou půdu.

Mohlo by vás zajímat:  Zima dala trávníku zabrat. Aby se znovu proměnil v hustý zelený koberec, potřebuje náležitou péči

Pokud je vaše půda dostatečně bohatá na živiny, nemusíte přidávat hnojivo. Příliš mnoho hnojiva totiž podporuje růst listů na úkor květů. Nejlepším způsobem, jak zjistit potřeby plodnosti, je použití půdního testu.

Zdroj obrázku: Freepik

Už na podzim chraňte hortenzie před mrazem spadaným listím, jehličím, mulčovací kůrou či netkanou textilií. Pokud je to možné, zakryjte celou rostlinu včetně špičky tak, že vytvoříte „klece“.

Jak změnit barvu květů?

Je možné změnit barvu květů, ale ne okamžitě. Korekce barev trvá týdny, někdy i měsíce. Počkejte, až bude rostlina stará alespoň 2 roky. Aby květy byly růžové, nesmí rostliny z půdy přijímat hliník. A naopak, změna z růžové na modrou znamená přidání hliníku do půdy. Na druhou stranu hortenzie často mění barvu samy, když jsou zasazeny nebo přesazeny. Přizpůsobují se tak novému prostředí.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/hydrangea/growing-hydrangeas-hydrangea-care-guide.htm
Přidat na Seznam.cz