Red Raspberry Bush Garden

Podzimní řez zajistí bohatou úrodu malin v příští sezóně

Bez prořezávek není úrody, to platí pro mnoho ovocných keřů, maliníky nevyjímaje. Při odložení této práce v podzimním období hrozí menší úroda v příštím roce, proto je vhodné se pustit do práce, dokud to počasí umožňuje. Proč se vlastně keře maliníku musí prořezávat? Zejména kvůli úrodě, ale nezbytná je tato činnost také k posílení keře a zvýšení odolnosti vůči plísňovým chorobám a škůdcům. Kdy a jak se prořezávka maliníků provádí?

Jeden ze seznamu úkolů

Zahradníci mají na podzim dlouhý seznam úkolů, co se musí dokončit ještě předtím, než začnou poletovat první sněhové vločky a země zmrzne. Měsíce říjen a listopad jsou pak ideální pro provádění prořezávky pozdních odrůd maliníků. Rostlina zbavením přebytečných a nemocných výhonů získá energii, kterou vloží v dalším roce do vytváření plodů. A jistě většinu zahrad zdobí keře maliníku ne pro dekorativní účely, ale zejména pro jejich slaďounké plody.

Mohlo by vás zajímat:  Vitamín C snadno doplníme zdravými produkty
red-ripe-raspberries-grow-branch
Zdroj obrázku: Freepik

Nezvaný host v maliníku

Jak již bylo psáno výše, nejde jen o úrodu, ale maliník se musí zocelit, aby mohl odolávat různým chorobám a také škůdcům. Předním nepřítelem, se kterým má maliník tu čest, je nesytka maliníková, motýlek, jehož larvy ohlodávají vnitřek stonků. Tyto postižené výhony je vhodné odstranit, aby keř útoky přečkal. Obdobně mohou výhony postihnout houbové choroby, je proto nutné je profylakticky odstranit, aby se nákaza nerozšířila na celý keř. A kdy je čas na zahradnické nůžky? V teplejší a slunečné dny, rozhodně nesmí být vysoká vlhkost nebo po dešti.

Mohlo by vás zajímat:  Kdoule obohatí jídelníček o vitamíny i ojedinělou chuť

Podzim velí stříhat

Zatímco letní odrůdy se musí ostříhat hned po sklizni, tedy v první polovině srpna, pro podzimní odrůdy je ideální pozdní podzim. Často totiž tyto druhy plodí až do prvních mrazíků, proto se musí počkat až do ukončení sklizně a opadání listů. Na prořezávku se používají ostré a vydezinfikované nůžky, případně nůž, přičemž je nutné řezat přesně, aby plocha rány byla co nejmenší. Je nutné odstranit veškeré jednoleté výhony, stonky postačuje nechat asi tři centimetry dlouhé.

Zdroj: https://www.bcliving.ca/raspberry-bush-fall-care
Přidat na Seznam.cz