View Beautiful House

Trávník na podzim se neobejde bez přihnojení, pročištění a provzdušnění

S koncem letní sezóny a začátkem podzimu začíná řada zahradnických prací. Nejen keře a stromy vyžadují v tomto období naši péči. Vyplatí se také pečovat o trávník, aby bez problémů vydržel až do jara. Podívejte se, jak můžete v několika jednoduchých krocích připravit svůj trávník na první chladnější dny a nevyhnutelný příchod zimy.

Nezapomeňte hnojit, zbavovat mechu a provzdušňovat

Zahradnické obchody nabízejí široký výběr specializovaných hnojiv. V tomto ročním období je nejlepší vsadit na ty, které mají v názvu slovo „podzim“. Jejich výběr je podpořen speciálně vybraným složením, které připravuje trávu a půdu na nadcházející zimu. Podzimní hnojiva se vyznačují především tím, že obsahují velmi málo dusíku nebo neobsahují žádný. Tento prvek je zodpovědný za rychlejší růst rostlin a v tomto ročním období je zcela zbytečný.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonalý trávník, bohatá úroda zeleniny: popel je cenné hnojivo, které je škoda nevyužít

Pokud zjistíte, že se na vašem trávníku objevil mech, nenechte ho tam příliš dlouho. Mech roste nejlépe ve stínu a ve vlhké půdě. Začněte pečlivým vyhrabáním mechu a plevele a poté je obrousíte. Mechy obvykle rostou v příliš kyselé půdě, proto nezapomeňte přidat vápno, které zvýší pH substrátu, pokud je příliš nízké. Brzy na jaře přihnojte půdu dolomitovým hnojivem. Tím ji zpevníte a zabráníte opětovnému výskytu nezvaného mechu.

woman-holding-baby-neck-man-pointing-lawn
Zdroj obrázku: Freepik

Záchrana suchého trávníku

Pokud jste nestihli provzdušnit a vertikutovat na jaře, je dobré je provést před zimou. Začněte vertikutací – shrabejte odumřelá stébla trávy a posekejte trávu. K tomu poslouží obyčejné hrábě nebo speciální provzdušňovač podobný hrábím s noži. Po vertikutaci je čas na provzdušnění, tj. propíchání půdy vidlemi nebo speciálním provzdušňovačem. Tím se do půdy dostane více vzduchu a zlepší se struktura půdy pod trávníkem. Ošetření se projevuje lepším pronikáním vody a hnojiv, což zvyšuje regenerační schopnost trávy a její odolnost proti sešlapávání.

Mohlo by vás zajímat:  Správná péče udrží trávník i přes léto svěží a zelený

Pokud po skončení sezóny trávník již nepřipomíná měkký zelený koberec, můžete jej úspěšně obnovit. Začněte tím, že posekáte a shrabete veškerou suchou trávu a travní plsť. Pokud je trávník silně zhutněný, provzdušňujte. Dalším krokem je důkladné a vydatné zalévání trávníku. Snažte se to udělat tak, aby se voda dostala i do nejhlubších vrstev půdy. Zalévání opakujte v několikadenních intervalech. Po pravidelné regeneraci by se měl trávník během několika týdnů opět zazelenat.

Zdroj: https://www.popularmechanics.com/home/lawn-garden/how-to/a8031/fall-lawn-care-6-steps-to-take-right-now-12437723/
Přidat na Seznam.cz