Blooming Orchid Flower Garden

Trpělivost nepřinese růže, ale orchidej. Vypěstování pomocí keiki chvíli trvá, stojí však za to

Orchideje jsou velmi oblíbené rostliny, které jsou známé svou náročností. Pravdou je, že si s nimi poradí i méně zkušení pěstitelé. Rozmnožování této rostliny se může zdát záležitostí pro profesionály, ale zvládnete to jistě i vy. Vypěstování pomocí metody keiki je velmi jednoduché. Podívejme se, v čem tato metoda spočívá a jak můžete rozšířit svou sbírku květin.

Rozšiřte svou sbírku orchidejí

Amatérům se vždy doporučuje metoda keiki, protože je jednoduchá a není na ni potřeba speciální vybavení. Díky této metodě dojde k vegetativnímu rozmnožování rostlin. Vypěstované řízky odeberete ze zdravé mateřské rostliny. Termín keiki pochází z havajského jazyka a znamená „potomek“. To je dokonalé jméno pro tento proces, kdy vytváříte malou rostlinku z mateřské rostliny. Tento způsob rozmnožování je poměrně dlouhý, ale jednoduchý a zvládne ho skutečně každý. Vyzkoušejte ho také a můžete mít další orchidej, aniž byste ji museli kupovat.

Mohlo by vás zajímat:  Rostlinná strava je strava budoucnosti. Při vyváženém jídelníčku napomáhá celkovému zdraví
Zdroj obrázku: Freepik

Krok za krokem

Keiki jsou přísavné výhony, které rostou z hlavní rostliny. Až je zpozorujete, nezačínejte pracovat okamžitě. Počkejte, dokud nebudou kořeny dlouhé asi 5 cm a celý výhon dlouhý 10–12 cm. Poté opatrně odřízněte mladou sazenici a přesuňte ji do nového květináče, do kterého jste dali předem vlhký substrát pro orchideje (rašelina a kůra jehličnanů). Půdu se nesnažte upěchovat, ale raději květináčem opatrně zatřeste, aby se substrát rozprostřel rovnoměrně.

Orchidej se mnohem lépe přizpůsobí novým podmínkám, měli byste ji udržovat ve vzpřímené poloze. Rostlinu zejména na začátku přivažte ke krátkému kůlu, aby se zbytečně nenakláněla. Kdy budou přesazené rostliny kvést? Podle některých jedinců to bude trvat asi rok, ale to je velmi optimistický odhad. Očekávat můžete spíš rok a půl, možná i dva roky. Bude to trvat dlouho, ale snahu o nové rostlinky byste neměli vzdávat, i když se květů dočkáte až za několik let.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/orchids/how-to-plant-an-orchid-keiki.htm
Přidat na Seznam.cz