Young Green Seedlings Tomato Pots Wooden Background Woman Transplanting Seedlings Pricking Out

Přepichování rajčat zajistí bohatou úrodu. Klíčem k úspěchu je počkat na správný okamžik

Přepichování rajčat je činnost, kterou možná většina lidí nezná. Pro zahradníky to ale není žádná neznámá věc, protože se jí věnují již nějakou dobu. Mnohdy ji znají i pod jiným názvem. Někteří označují stejnou činnost jako takzvané pikýrování, u některých se objevuje i pojem prošívání – jiný význam slova pikýrovat, vycházející z anglického „prick out“. Vždy jde ale o činnost stejnou a jestli to neuděláte včas, mohou rajčata uschnout nebo se jinak znehodnotit. Kdy rajčata přepichovat, jak na to a proč je to pro rajčata tolik důležité?

Co je to vlastně pikýrování rajčat?

Při pikýrování rajčat si musíte dávat pozor, abyste je nepoškodili. Sazenice mají mnoho výhod, které podpoří vzhled rajčat. Sběr rajčat zlepší jejich plodnost. Přepichování, někdy též prošívání rajčat znamená, že se budou vysazovat rostliny, které rostou vedle sebe, do větších květináčů. Budete muset oddělit zrna od plev a právě k tomu slouží tento postup. Kdy je ale potřeba rajčata přepichovat? Až budou rostliny dostatečně silné, můžete začít se sběrem.

Mohlo by vás zajímat:  Ovocnáře často trápí choroby stromů, zachránit ovocnou úrodu pomůže hlavně prevence

Tento zákrok můžete udělat tři týdny po vyklíčení. Jestli rostliny přesadíte brzy a jsou malé, nemusí se uchytit a můžete o velkou část úrody přijít. Sledujte ale samotné rostliny, jak vypadají, protože tři týdny nejsou pevným datem. Sazenice jsou připravené, když mají čtyři listy – dva listy a dva děložní lístky, které najdete dole. Rajčata pak přepichujeme velmi jednoduše. Stačí si připravit zeminu, kterou v květináči udusáte a zalijete vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Celý proces bude trvat jen chvilku

Sazenice je nutné vyjmout ze starých květináčů, ale je potřeba být opatrný, protože sazenice jsou velmi malé a je velmi snadné je poškodit. Zamotané kořeny pak mohou být velkým problémem. Můžete si pomoci špejlí nebo stěrkou. V nových květináčích udělejte malý otvor, vložte sazenici a dbejte na to, aby kořeny byly rovně, a rostlinu zasaďte hlouběji, než byla v předchozím květináči. Stonek pak zasypte zeminou a přitlačte.

Mohlo by vás zajímat:  Bílý zabiják je téměř ve všem, co sníme. Nahradit cukr přitom není těžké

Poté je potřeba je zalévat. Rajčata můžete přepichovat několikrát do roka, a to podle počasí. Sběr rajčat je nutné provést, když teploty klesnou pod osm stupňů. Vhodnou půdou pro rajčata je ta s pH mezi 5,5 a 6,5. Půda by měla obsahovat vápník.

Zdroj: https://www.gardenbetty.com/how-to-repot-tomato-seedlings/
Přidat na Seznam.cz