Black Tea With Dry Tea Teapot Wooden Surface Side View

Káva a černý čaj působí příznivě na zdraví nejen jater. Ale pouze za jedné podmínky

Káva a čaj mohou podporovat funkci jater a chránit tento orgán před fibrózou, cirhózou a rakovinou. Aby však měly takový účinek, měli byste je pít pouze v jedné formě. Výzkum publikovaný v časopise The Journal of Hepatology ukazuje, že káva a čaj mohou chránit játra před poškozením pouze za určitých podmínek. Které to jsou?

Fibróza se dá zvrátit

Jaterní fibróza neboli zjizvení jater je vážný problém, který se v průběhu let zhoršuje. Přispívá k ní alkohol, léky, stres, nezdravé a tučné jídlo. Játra mají velmi vysokou schopnost regenerace, takže mírné změny jsou vratné. Jedním z nejjednodušších domácích způsobů, jak pečovat o svá játra, je přejít na detoxikační dietu.

Mohlo by vás zajímat:  Slimáky raději nesolte, nejlépe je odpudí aroma česneku nebo suchá zemina

Mnoho lidí zajímá, zda mohou pít kávu nebo silný čaj, pokud trpí problémy s játry. Máme dobré zprávy – nedávné studie ukázaly, že pravidelné pití kávy a čaje může dokonce pomoci snižovat riziko jaterní fibrózy. Stojí za to o játra pečovat, než budou změny nevratné. Pokročilým stádiem jaterní fibrózy je cirhóza, kterou už nelze zvrátit. Tento stav vede k vážným zdravotním problémům.

Zdroj obrázku: Freepik

Reguluje jaterní enzymy

Káva reguluje hladinu jaterních enzymů. Výzkum ukázal, že pití kávy může snížit jaterní enzymy zejména u lidí, kteří konzumují větší množství alkoholu. Proč je to důležité? Jaterní enzymy ve svém těle potřebujeme, jsou zodpovědné za čištění krve od toxinů, napomáhají trávení a jsou užitečné v boji proti infekcím v těle. Pokud jich ale tělo produkuje příliš mnoho, vede to časem k dysfunkci jater a jejich fibróze.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštany se hodí jako dekorace, odpuzovač hmyzu či hudební nástroj

Podle Světové zdravotnické organizace pití kávy snižuje riziko hepatocelulárního karcinomu. A nejen to, další studie ukázaly, že kromě toho může pravidelné pití také zpomalit vývoj již existujícího nádorového onemocnění. Nejzdravější je pro játra a žaludek černá káva bez mléka a cukru nebo sladidla. Přidáním jiných látek do kávy nejen získáte kalorie navíc, ale snížíte také zdravotní přínosy těchto nápojů.

Zdroj: https://britishlivertrust.org.uk/information-and-support/living-with-a-liver-condition/diet-and-liver-disease/coffee-and-the-liver/
Přidat na Seznam.cz