Spring Houseplant Care Repotting Houseplants Planting Houseplants Pots Drainage Layer

Plíseň je pro každou pokojovou rostlinu hrozba. Zachrání ji pouze včasný zásah

Plíseň se nemusí objevit pouze na zdi, velmi často napadne také rostliny, které doma pěstujete. Není jednoduché se jí zbavit, ale pomocí několika způsobů to můžete dokázat. Nejdůležitější bude nejdříve zhodnotit, jaké rostliny jsou napadené, a izolovat je od těch zdravých. Bílá plíseň v květináčích není na pohled nic pěkného. Co udělat proto, aby se plíseň už nevrátila?

Proč se v květináčích objevuje plíseň?

Plíseň se může objevit hned z několika důvodů. S problémem se nejvíce budete potýkat přes zimní období. Jestli se jedná o pokojové rostliny, bude nutné jim připravit takové podmínky, aby přečkaly do jara bez úhony. Vysoká vlhkost vzduchu, nedostatek světla nebo nedostatečné větrání mohou být příčinami plísně. Proto je dobré se zaměřit na chyby a vyvarovat se jim co nejvíce.

Mohlo by vás zajímat:  Skladování potravin ovlivňuje jejich chuť i čerstvost, vyplatí se znát základní pravidla

Jak vůbec plíseň poznáte? Je to velmi jednoduché. Na povrchu půdy totiž najdete bílý povlak, který se bude vyskytovat také po okrajích květináče. Plíseň bude buď bílá, nebo bude mít hnědý odstín. Může se ale jednat také o vodní kámen, se kterým se velmi často zaměňuje. Jak plíseň může ovlivnit květiny a jejich růst? Někdo říká, že je dobré plíseň pravidelně odstraňovat z květináče. Tím se jí ale nezbavíte. Může se často dostat až do kořenového balu a rostlina velmi rychle uhyne.

Mohlo by vás zajímat:  Tři tipy, jak zavlažovat zahradu udržitelně a efektivně. Využijte to, co nabízí příroda sama
Zdroj obrázku: Freepik

Plísně mohou způsobit alergie a další komplikace

Jestli nevíte, jak se jí zbavit, nejlepší bude prostě rostlinu zlikvidovat. Někdy sice postačí domácí metody, které ale nejsou vždy účinné. Plíseň se snadno nevzdává a může snadno napadnout i ostatní rostliny, jen to na první pohled nebude patrné. Nečistoty, které se pak objevují na povrchu půdy, zamezují odpařování vody, takže mohou uhnívat kořeny.

Proto o rostliny pečujte co nejvíce a hned při prvních příznacích plísně se jí snažte zbavit. Plísně, které se vytvoří na povrchu rostliny, mohou šířit spory po celém okolí, což ovlivní nejen zdraví rostlin, ale také lidí, protože rostliny mohou ovlivnit kvalitu ovzduší v domácnosti.

Zdroj: https://www.ehow.com/how_8205509_remove-mold-pot.html
Přidat na Seznam.cz