Plicník je nejen krásná rostlina, má úžasné léčivé schopnosti, kterých lze využít po celý rok
Plicník lékařský většina z nás zná jak okrasnou rostlinu. Je to originální květina, která má skoro zázračné vlastnosti, jež mohou přispět k lepšímu zdraví. Pomoci může hlavně kuřákům a lidem, které trápí astma. Přečtěte si o této bylině něco více.
Plicník je trvalka, kterou včely milují
Plicník patří mezi trvalé květiny, které mohou dorůst až do výšky 30 centimetrů. Vyznačují se kopinatými listy, které mají bílé skvrnky. Plicník je typický svými malými červenofialovými kvítky. Patří mezi rostliny, které jsou oblíbené mezi včelami, rády je opylují. Rostlina pochází z Evropy a najdete ji všude, kde má vhodné podmínky k růstu a kvetení.
Je to hlavně dekorativní rostlina, která má léčivé vlastnosti. Ty je škoda nevyužít, protože plicník roste volně v zahradách a parcích. Kvete od března do května, potřebuje vlhký substrát, a dokonce vydrží i lehké mrazy. Snadno ale onemocní, což poznáte podle povlaku, který se vytvoří na listech. Proto použijte speciální postřiky, abyste rostlinu zase uzdravili.
Plicník obsahuje přírodní barviva, která brání obezitě a cukrovce
Cenné látky, které jsou v plicníku obsažené, pomáhají léčit nemoci trávicího systému, takže podpoří práci oběhového systému, a dokonce umí zabránit cukrovce a obezitě. Plicník obsahuje také flavonoidy a vitaminy, které příznivě působí na lidskou pokožku. Mezi nimi jsou i B, C a E. Plicník se používá hlavně při léčbě astmatu nebo bronchitidy. Můžete si vyrobit medovou infuzi z této byliny nebo inhalovat odvar.
Má také schopnost urychlit hojení ran. Navíc pomůže při zánětu žaludku a zlepší funkci ledvin. Extrakt z plicníku lze pít dvakrát denně po dobu dvou týdnů, aby z něho tělo mělo nejlepší užitek. Květy plicníku si můžete také nasušit a mít je k dispozici, kdykoliv přijdou první příznaky onemocnění.
Zdroj: https://www.rxlist.com/lungwort/supplements.htm