Monstera Plant Indoors Against White Red Wall Wallpaper Idea Space Decoration Apartment Loft

Monstera dodá každému interiéru půvab, časté chyby ji ale dokážou zcela zničit

Monstera patří mezi oblíbené dekorativní rostliny, které můžete mít doma po celý rok. Jestli se o ni budete starat správně, vydrží vám i dlouhé roky. Jak ale zabránit tomu, aby rostlinu napadli škůdci, a jak ji zalévat, abyste jí neuškodili? Spousta lidí bohužel dělá chyby, které monsteru mohou zahubit. Přinášíme vám tipy, jak se o ni starat.

Monstera může být bezproblémovou rostlinou

Monstera je krásná rostlina, která může žít i několik let. Je ale potřeba se o ni správně starat, aby nestrádala v žádném smyslu. Sledujte své rostliny, abyste včas mohli zasáhnout v případě, že jim není dobře. Nemocnou monsteru poznáte podle toho, že má žluté nebo povadlé listy. Jaké nejčastější chyby lidé při pěstování monstery dělají?

Mohlo by vás zajímat:  Mírová lilie ozdobí koupelnu či kuchyni a vyčistí vzduch od nebezpečných toxinů

Monstery mají rády vodu, stejně jako většina rostlin, ale musíte si dávat pozor, abyste ji nepřelili. Hlavní příčinou žloutnutí monstery je totiž právě velké množství vody, kterou ji zaléváte. Než ji zalijete, zkontrolujte vlhkost v půdě. Pokud bude monstera ve vodě téměř plavat, můžete si být jistí, že další vodu nepotřebuje a možná bude nutné vodu odsát. Monsteru zalévejte pouze v případě, že je zemina suchá.

Zdroj obrázku: Freepik

Jestliže nechcete plesnivou rostlinu, nezapomeňte na drenáž

Jestliže nechcete, aby vám rostlina postupně odumřela nebo jí hnily kořeny, musíte jí zajistit drenážní vrstvu, díky které bude přebytečná voda odtékat. Na dno květináče můžete položit malé oblázky nebo nasypat písek. Voda bude odtékat a kořeny ji tak nebudou muset pohlcovat. Monstera nemá ráda ani sluneční paprsky, musí být ovšem na světle.

Mohlo by vás zajímat:  Přesazení pokojových rostlin zvládne i začátečník. Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel

Jestliže bude na ostrém slunci, mohou se spálit její listy. Ohrozit ji mohou také škůdci, kteří se snadno dostanou do domácnosti, aniž bychom to zjistili. Ty ale můžete vyřešit pomocí vody smíchané s mycím prostředkem. Dobře funguje také česnek.

Zdroj: https://greeneryunlimited.co/blogs/plant-care/monstera-deliciosa-care
Přidat na Seznam.cz