Banana Peel 3404376 1920

Neobvyklé hnojivo z kuchyně, které překvapí. Banánovou slupku už nikdy nevyhodíte

Hledáte levné, ekologické a snadné řešení, jak se postarat o vaše rostliny? Nemusíte si kupovat drahá hnojiva ze zahradnických potřeb. Mnoho pěstitelů nedá dopustit na výrobu humusu, který je skvělým prostředkem pro výživu rostlin. Stavba a údržba kompostu vyžaduje ale čas i přemýšlení. Pokud potřebujete opravdu rychlé a jednoduché řešení, můžete rostliny bez obav přihnojit právě tím, co byste jinak vyhazovali na kompost: ořechovými skořápkami, zbytky ovoce nebo posekanou trávou. A pokud si zrovna pochutnáváte na banánu, nevyhazujte slupku!

Mohlo by vás zajímat:  Zdravé tuky udrží v kondici tělo i náš mozek

Žlutý vítěz

V našem přehledu vede právě banán, respektive jeho slupka. Většina lidí sice ví, že sladký vnitřek banánu obsahuje mnoho draslíku a další cenné látky, ale už netuší, že i v obalu se skrývá mnoho dobrého. Ve banánové slupce najdete hlavně:

  • vápník, draslík a fosfor,
  • hořčík a síru,
  • vitamin D,
  • kyselinu křemičitou.
Zdroj obrázku: Pixabay

Místo abyste příště slupku vyhodili, položte ji na tác nebo plech a nechte ji několik dní sušit na přímém slunci. Poté slupku nakrájejte na drobné kousíčky. Pokud vlastníte hmoždíř, můžete zkusit ji v něm nadrtit. Tímto způsobem získáte ekologické a velmi prospěšné hnojivo, které ocení pokojové i zahradní rostliny. Prospějete tím zejména druhům s dlouhou dobou kvetení.

Mohlo by vás zajímat:  Krása může zabíjet. Některé okrasné rostliny či keře obsahují nebezpečný jed

Další benefity banánových slupek

Zkušení zahradníci doporučují tento druh hnojiva přidávat pod růže, neboť aroma banánu odpuzuje mšice. Banánové slupky výrazně urychlí růst rajčat, paprik a všech lilkovitých rostlin. Banánovou terapii můžete ještě zefektivnit tím, že si připravíte výluh z několika slupek. Tímto roztokem pak můžete květinám pravidelně přilepšovat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Svědčí také orchidejím, kterým nedělají dobře dusíkatá hnojiva. Tyto exotické rostliny potřebují především fosfor, který se hojně vyskytuje ve slupkách od banánu. Uvidíte, že po přihnojení začnou vaše orchideje bujně kvést a bude se jim velmi dobře dařit.

Přidat na Seznam.cz