Pěstování rostlin
Snad každý druhý člověk v České republice je pěstitel. Je úplně jedno, zda je to pěstitel v truhlících či na záhonku na zahradě. Občas potřebuje každý z nich nějakou tu radu i návod. Pěstovat můžeme pokojové rostliny, zeleninu, ale i ovoce. Podívejme se tedy na to, co by měl pěstitel vědět o pěstování rostlin.
Rostliny obzvláště ty pokojové totiž potřebují péči. S pěstováním souvisí jejich přesazování, udržování vlhkosti vzduchu, vyvazování a formování vnějšího vzhledu. Tyto činnosti jsou nezbytným základem pro zahrádkáře i pěstitele. Především díky nim rostliny během pěstování rostou a sílí.
Pěstování rostlin – přesazování
Ještě než zahájíme přesazování, tak zkontrolujeme rostliny i půdu, jestli je nutné přesazovat. Rostlinu mírně zalijeme a vyndáme z květináče. Pravou rukou podržíme zeminu za nadzemní část a levou podložíme, stébla máme mezi prsty a opatrně vyndáváme z květináče. Kořeny podrobíme prohlídce a ošetříme. Rostlinu zasadíme do květináče s novou zeminou.
Druhy přesazování
Ø Plná přesadba – vyměňujeme celou zeminu
Ø Částečné přesazování – část zeminy zůstane na kořenech. Obnoví se pouze vrchní zemina, která bude i prohnojená
Ø Kompletní přesadba – znamená úplně novou zeminu, větší květináče či truhlíky. Kořenový bal se ponechá celý, jen se přemístí do nové nádoby se zeminou.
Pěstování rostlin a vlhkost vzduchu
Vlhkost vzduchu můžeme udržovat různými způsoby. Nejčastěji však rosením. Rosit se nesmí rostliny na slunci a rostliny s jemnými listy. Pokud máte rostliny doma, tak vlhkost zvednete odpařovačem. Rosíme ráno a večer, vhodnější je pravidelné rosení.
Formování vnějšího vzhledu rostlin
Používáme pro něj především ořezávání, stříhání a podvazování. Obřízka je pro rostliny závažná, je to zásah do jejího růstu. Některé rostliny jí však snáší dobře. Může se obřezávat do tvaru koule, pyramidy. Zároveň dochází i k odstranění bočních výhonků. Upravovat tímto způsobem můžeme dvakrát až třikrát ročně.
Prořezávání, stříhání a ořezávání je nejlepší provádět na jaře. Výhonky se odstraní ostrým nožem či očkem na pupeny. Silné prořezání se musí provést kvůli omlazení rostliny. Tato úprava vede k dobrému růstu a hojnému květenství.
Vyvazování rostlin
Slouží ke tvarování rostlin. Víceméně jde o dekorativní záměr a provzdušnění rostlin. Provádí se především u rostlin na zahradách, balkónech či terasách. Vyvazování provádíme velmi pozorně, abychom nepoškodili kůži stébla či stonku. Můžeme použít různé mřížky k tomuto účelu vyráběné. Nesmíme příliš utáhnout smyčku kolem vyvazované rostliny.