Colony Aphids Ants Garden Plants

Pecka z avokáda je účinná proti mšicím v zahradě i na pokojových rostlinách

Mšice jsou tématem rozhovorů úplně všech zahradníků, protože se jedná o velmi nebezpečného škůdce. Kolonii stačí několik málo dní, aby zlikvidovala veškerou pěstovanou zeleninu, ovocné stromky i okrasné rostliny. Jak tuto noční můru zahrádkářů překonat? Sáhnout po chemii? Rozhodně ne, existují ekologická řešení, která jsou velmi efektivní. V tomto případě se dokonce využije odpad, který by skončil dozajista v koši. Co je oním prostředkem proti mšicím? Pecka z avokáda!

Boj s mšicemi

Mšice patří mezi polokřídlý parazitický hmyz, který se živí rostlinnými šťávami, současně přenáší virové choroby. Patří mezi nejzásadnějšího škůdce, se kterým se zahradníci mohou setkat. To je důvod, proč mnozí při objevení mšic na záhonech okamžitě vytáhnou prostředky plné agresivních chemikálií. Rozmnožují se totiž extrémně rychle, proto hrozí, že veškeré úsilí přijde vniveč. Naštěstí existuje možnost, jak vyhrát boj s mšicemi i bez chemie, toto řešení potěší i zastánce životního stylu zero waste.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí metody likvidace plevelu: jedlá soda a dřevěný popel
Zdroj obrázku: Freepik

Napadají všechny typy rostlin

Jak je možné, že se mšice rychle rozšíří po záhonech, zahradě a dostanou se i na hrnkové rostliny na balkoně nebo v interiéru? Jak již bylo zmíněno, mšice patří mezi polokřídlý hmyz. Přestože tedy většina jedinců je bez křídel, při přemnožení nebo nedostatku potravy se začnou líhnout okřídlené kusy, které se přemístí do jiné části zahrady na další vegetaci. Právě touto cestou se skrze otevřená okna nebo balkonové dveře dostanou i do nitra domova a napadnou rostliny v květnících.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní dekorace zahradu ozdobí a zútulní i v mrazivých dnech

Avokádem proti mšicím

Co dělat, když se objeví mšice? Hlavní je jednat a zbytečně neotálet. Výtečnou metodou, jak se těchto škůdců zbavit, je použití pecky z avokáda. Očištěná avokádová pecka se musí nastrouhat najemno a dát proschnout asi na hodinu. Poté se prášek přesype do kastrolu, zalije litrem vody a povaří na pár minut, směs se nechá zchladnout a louhovat přes noc. Hotovo. Přefiltrovaný roztok se zředí vodou v poměru 1 : 5 a pomocí lahvičky s rozprašovačem se aplikuje na postižené rostliny. Pro eliminaci škůdců je vhodné opakovat postřik každých sedm dní.

Zdroj: https://www.almanac.com/pest/aphids
Přidat na Seznam.cz