Plants Gardening Tools Close Up

První jarní dny jsou pro zahradu klíčové. Několik důležitých kroků ji připraví na novou sezonu

Jaro je obdobím, kdy práce na zahradě nabírá na intenzitě. Před zahájením výsadby rostlin a setí semen je nutné dát zahradu do pořádku. Jak ji připravit na jaro?

První nutné práce

Začněte na zahradě pracovat ještě před nástupem teplých dnů. Hodně je třeba udělat ještě předtím, než se objeví první rostliny. Vyčistěte zahradu od odpadu přineseného větrem a spadaného listí. Zkontrolujte svoje zahradnické vybavení, zda nezrezlo a funguje správně. Během dnů s nízkými teplotami věnujte pozornost zahradnímu nábytku a dřevěným prvkům. Impregnujte dřevěné lavice a stoly. Opatřete ochranným nátěrem pergoly a struktury, které podporují rostliny. V březnu také prořežte ovocné a okrasné keře. Rozprostřete kompost na záhony a zapracujte ho do půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Při správném skladování vydrží zahradní nábytek několik sezón
Zdroj obrázku: Freepik

Je nutné zahradu na jaře přerývat?

Začátek jara je správným obdobím pro přípravu půdy na sezónu. Přerytí zahrady je nutné u těžké a velmi kompaktní půdy, díky tomu se stane propustnější. Stojí za to přerýt zahradu dvakrát ročně, a to na podzim a na jaře. V jarním období uvolníte půdu a zbavíte se kamenů a plevele. Vyčistíte záhony a připravíte je na setí. Nejlepší je rýt do hloubky 25–30 cm a obracet zem tak, aby nebyla zarovnána. Stojí za to rytí opakovat, abyste se zbavili zbytků plevele. Můžete k rytí využít rotační kultivátor.

Mohlo by vás zajímat:  Roztomilá kuna dokáže v domě natropit velkou spoušť. Vyžeňte ji, dokud je čas

Co vysadit na jaře?

Březen je vhodným obdobím pro výsadbu trvalek a okrasných keřů, jako jsou maliny nebo ostružiny. Nejvíce rostlin je ale dobré zasít až v dubnu, když už nejsou mrazy tak časté. Zakrývejte sazenice agrotextilií proti poškození. Zasaďte keře magnólií, růží, břečťanu, ovocné a jehličnaté keře. Zasejte petržel, kopr, kmín, pažitku a koriandr, dále hrách, fazole obecné, špenát, ředkvičku, mrkev, zasaďte brambory. K předpěstování zasejte například begónie, lobelky, petúnie. Chcete-li sít semena přímo do země, můžete si to dovolit třeba u měsíčku, slézu, hrášku.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/yard/garden-care/spring-gardening-checklist/
Přidat na Seznam.cz