Gardener Mowing Lawn Landscape Design Green Grass Background

Trávník je důležité sekat ve správnou denní dobu a za ideálního počasí

Po zeleném, hustém porostu na zahradě touží skoro každý. Okolní vlivy nám tuto představu ale často znemožňují. Na trávník má navíc obrovský vliv i to, jak ho sekáme. Obzvláště důležité jsou pak podmínky, za kterých tento proces provádíme. Na kvalitu zeleně může mít vliv například vlhko či sluneční jas. Jak tedy poznat ideální dobu vhodnou pro tento běžný úkon? Právě to a ještě více se dozvíte v dnešním článku.

S přímým sluncem opatrně

Sekání za přímého slunečního svitu není zrovna ideální volba. Nejenže je horké počasí nebezpečné pro nás, jelikož může dojít ke spálení, dehydrataci či úpalu nebo úžehu, nesvědčí ani zeleni. V tuto chvíli je totiž trávník náchylnější a probíhá v něm daleko více procesů, které ho oslabují. Může se tak lehce stát, že slunce trávník spálí. Lepší tedy je vybrat si k sekání zamračený den či si ráno přivstat nebo sekání nechat až na večerní hodiny.

Mohlo by vás zajímat:  „Tolik za půjčení vertikutátoru vám nikdo nedá, to si ho radši koupí,“ reagoval muž na cenu v půjčovně
Zdroj obrázku: Freepik

Mokrý trávník nechejte raději být

Co se týče sekání po dešti, při něm či ve vlhku, také nedoporučujeme. Opět to může být zbytečně nepříjemné a zároveň tím škodíte trávníku. Pokud totiž sekáte ve vlhku, trávník je pak daleko náchylnější k plísním a dalším onemocněním. Zároveň tak nedocílíte kýženého výsledku. Trávník zatížený vodou není rovně, tudíž ho posekáte křivě.

Sekání za tohoto stavu nedoporučujeme i proto, že tím můžete poničit svůj přístroj. Mokrá tráva se u čepelí kupí a může tak přístroj ucpávat. Také může dojít ke ztupení nožů, což zkazí další pokusy o dokonalý trávník. Sekačka je pak vystavovaná nepříznivým vlivům, které mohou vést například k rezivění. Pro dobro svého stroje tak sekání nechejte na hezčí dny.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní úklid zahrady má svá pravidla. Správně odstranit listí je základ

Na frekvenci také záleží

Kromě počasí je důležité myslet i na to, že byste neměli zatěžovat trávník ani přehnaným sekáním. Ideální frekvencí je tak zhruba jednou týdně. V žádném případě nesekejte každý den.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/lawns/how-to-mow-a-lawn
Přidat na Seznam.cz