Beautiful Outdoor Nature Landscape With Christmas Tree

Péče o jehličnany v zimě: správná ochrana udrží pH půdy a předejde nebezpečnému schnutí

Jehličnany jsou potěšením, které dopřává příroda lidem v zimě, protože bývají stálezelené a vypadají dobře i v době, během které panuje led a mráz. Jenže tomu tak nemusí být vždy, protože potřebují patřičnou péči. Její nedostatečné zajištění vede často k chřadnutí a usychání jehličnatých stromů. Důležitá je zejména zálivka, bez které stromy nemusí přečkat zimu. Jak o jehličnany pečovat?

Zásadní role pH

Jak docílit, aby jehličnany krásně rostly? Důležité je pH, které je potřeba udržovat během celého roku, nevyjímaje zimní období. Tento úkol lze splnit snadno pomocí mulčování, které je cestou nejen k udržení dostatečné vlhkosti v půdě. V zimě umožňuje udržovat pH, aby jehličnany měly dokonalé podmínky pro svůj růst. Jaká další ochrana funguje? Mnozí budou jistě překvapení, ale také sníh chrání stromy před újmou, proto se nesmí odstraňovat z větví, pakliže nehrozí ulomení.

Mohlo by vás zajímat:  Slupka z okurek vyžene mravence, využití najde také při úklidu a péči o pokožku
Zdroj obrázku: Freepik

Péče o jehličnany před zimou

Většina listnatých stromů a keřů shazuje před zimou listy, mnoho dalších druhů vegetace utlumuje své funkce. Tímto způsobem jsou rostliny schopny přežít zimu a odolat nepříznivým povětrnostním podmínkám. U stálezelených rostlin mají mnozí pocit, že žádnou péči nepotřebují, protože rostou po celý rok. Není tomu tak, a je to zejména případ jehličnanů, které jsou extrémně citlivé především na sucho, které se v zimě ještě násobí při teplotách hluboko pod nulou.

Krytí pomocí juty i agrotextilií

Zásadním krokem v pozdním podzimu je dodat jehličnanům potřebnou dávku vláhy, aby mohly zdárně přečkat zimu. Rozvětvené exempláře se mohou svazovat pomocí provázků, aby nedošlo k jejich polámání. Stromy se mohou zakrýt pomocí juty a agrotextilie, kořeny stromů se mohou zakrýt dostatečně vysokým mulčem, jehličnatými větvemi nebo pomocí jiného organického materiálu. Tímto způsobem se udrží vlhkost v době mrazů, ale také ve dnech, kdy svítí slunce, které může vysušit půdu v okolí stromů.

Zdroj: https://www.vanspinesnursery.com/winter-conifer-damage-what-it-is-and-how-to-avoid-it/
Přidat na Seznam.cz