Close Up Photo Thuja Bush Summer Season Selective Focus Copy Space

Schnoucí túji lze zachránit dostatkem vody a doplněním základních živin

Túje za svou popularitu vděčí svému jedinečnému vzhledu. Lidé si ji vybírají hlavně do živého plotu. Mnohdy se však stane, že túje začnou chřadnout, a skončí to často i pokácením stromku. Tím v plotě vznikne díra, což si určitě nepřeje žádný zahradník. Zabraňte tomu ještě dříve, než budete muset takto radikálně jednat.

Královna živého plotu

Túje je nepochybně královnou zahrad a nádvoří. Perfektně ladí s jinými rostlinami a není při kultivaci náročná. Kromě toho dobře toleruje drsné povětrnostní podmínky a má rychlé regenerační vlastnosti. Chřadnoucí stav má na svědomí hlavně nesprávná péče, ale může to být i následek nemoci nebo útoku škůdců.

Mohlo by vás zajímat:  Věnujte hortenziím nejlepší péči. Příští sezónu znovu bohatě rozkvetou

Naštěstí pokud si všimneme zhoršujícího se stavu túje, nemusíme hned zoufat, protože ji stále můžeme zachránit. Za ztrátu barvy může mnohokrát nedostatek půdních makro- a mikroelementů. Pokud rostlina nemůže přijímat živiny správně a chybí jí hořčík a železo, hladina vyrobeného chlorofylu klesá, v důsledku čehož začne rychle opadávat a následně může i zahynout. Dopřejte jí mírně kyselý substrát s pH mezi 5,5 až 6,5.

Zdroj obrázku: Freepik

Záchrana rostliny

Pokud túje zežloutne, jako první změřte pH půdy. Rostlině můžete přinést úlevu listovými hnojivy, která se používají i při nedostatku železa a hořčíku. V zahradních obchodech vám s tímto problémem zaručeně pomohou a doporučí vám vhodné prostředky. I když túje dobře toleruje obtížné povětrnostní podmínky, suchá půda může vést k jejímu zvadnutí.

Mohlo by vás zajímat:  Začátek května přeje sázení okrasných květin. Čas je pro afrikány, astry nebo muškáty

Ke zhoršení stavu nejčastěji dochází brzy na jaře, což je mimo jiné důsledkem nedostatečného příjmu vody přes kořeny kvůli zamrzlé půdě. Kromě toho rostliny pracují i během studeného větru, což urychluje proces schnutí. V souvislosti s výše uvedeným je mimořádně důležitá příprava túje na zimu, abychom minimalizovali riziko vyschnutí. Z tohoto důvodu by se měla túje na podzim hojně zalít, aby si rostlina uložila co nejvíce vody. Zalévání by mělo pokračovat až do příchodu prvních mrazů.

Zdroj: https://www.mrtreeservices.com/blog/can-brown-arborvitae-be-saved-and-more-care-tips/
Přidat na Seznam.cz