Bamboo 919052 1920

Bambus je rostlina štěstí, které svou nenápadnou krásou vnese domů

Bambus je rostlina, kterou lze zakoupit v zahradních obchodech, květinářstvích a supermarketech. Od jiných exemplářů se rozhodně liší svým nenápadným vzhledem, protože se nejčastěji prodává ve formě dlouhého zeleného výhonku, někdy společně s listy. Ačkoliv jeho hovorový název odkazuje na rostlinu, která je pochoutkou pand, nemá s ní nic společného. Jak pěstovat bambus? Jakou péči vyžaduje? Proč byste ho měli mít doma?

Bambus, seznamte se!

Bambus, jinak také dračinec pruhovaný (Dracaena sanderiana), je rostlina patřící do rodiny chřestu. Za svůj název vděčí svému vzhledu a je uznáván v Číně jako symbol štěstí, zdraví a bohatství. Bambus není těžké pěstovat, nevyžaduje mnoho péče kromě pravidelného zalévání, přizpůsobeného domácím podmínkám. 

Mohlo by vás zajímat:  Žloutnutí listů orchidejí může souviset s chorobou nebo nedostatkem živin

Bambus může být pěstován ve vodě 

Bambus musí mít doma správné podmínky, což není těžké zařídit. Vyžaduje světlé a slunné místo, ale nemůže stát na jižní straně, protože listy mohou uschnout. Bambus by také neměl být v zimě v blízkosti zdrojů tepla, protože suchý vzduch vede zpočátku k schnutí špiček a později k usušení celých listů. Aby se tomu zabránilo, stačí dát nádobu s rostlinou na stojan naplněný kameny a vodou. Bambus může být také ozdobou v ložnici, kde pomůže filtrování škodlivých látek ze vzduchu jako je benzen, toluen, formaldehyd a oxid uhelnatý.

Mohlo by vás zajímat:  Zamiokulkas potěší svou nenáročností a krásnými listy ty, kteří si umějí počkat
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pěstování bambusu v zemi

Mladé bambusy, které nemají hustý kořenový systém, je nejlepší pěstovat jednoduše ve vodě. Ta může být také nahrazena hydrogelem, a dokonce i keramzitem. Pokud bambus roste správně a kořeny jsou silné, můžete jej přesadit do obyčejného květináče s univerzální půdou. Na dobře zasazené rostlině se objevují další listy a roste rychleji.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Reprodukce bambusu

Ačkoli zpočátku bambus nedosahuje velkých velikostí, mohou se časem tvořit nové výhonky hlavního stonku či vedle něj. Mladé části rostliny rostou velmi rychle a tvoří hustý shluk listů. Můžete je tak ponechat, nebo odříznout a zakořeněním ve vodě získat nové sazenice. Před oddělením výhonků je nutné nechat je vyrůst alespoň do výšky 10 centimetrů. Když ve vodě pustí kořeny, můžete rostlinku přemístit do zeminy. 

Přidat na Seznam.cz