Dandelion 3381676 1920

Pampeliška ozdobí vlasy krásným věncem a tělu dodá mnoho cenných látek

Znáte využití pampelišky nebo se jí naopak na zahradě chcete zbavit? Rádi bychom vám ji představili a navrhli, jak využít rostlinu, kterou mnoho z nás považuje za plevel. Pampeliška je nejen krásná, ale také velmi zdravá. Jaké jsou její účinky a v jakém podobě ji zužitkovat? 

Pampeliška na zahradě

Taraxacum neboli pampeliška roste na loukách, zahradách, pustinách, v parcích, polích, ale i různě na cestách. Její výskyt je také poměrně široký, vyskytuje se v celé Evropě. Věděli jste, že taková pampeliška může dorůst až do padesáti centimetrů? To je úctyhodná délka, viďte? Stonky má pampeliška vždy bez ostnů a duté. Listy vyrůstají ze spodu pampelišky a mohou dorůst až do 25 centimetrů. Když stonek rozlomíte, uvidíte bílé „mlíčí“, které je hořké a po uschnutí na rukou či oblečení hnědne. Tato žlutá kráska kvete od dubna do července a někdy i v září. Po odkvetení žlutého květu začne měnit svou strukturu a barvu a stává se z pampelišky bíle zbarvená pampeliška s chmýřím.   

Mohlo by vás zajímat:  Pažitku můžeme sklízet po celý rok. Díky hnojivu z vaječných skořápek rychle poroste
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaké jsou její léčivé vlastnosti?

Pampeliška roste po celé Evropě a všude je běžně brána za plevel. Ovšem dávný výzkum v roce 1959 v Německu zjistil, že kořen pampelišky má velmi pozitivní vliv na čištění jater a produkci žluči, což je způsobeno obsaženým cholinem. Navíc také podporuje:

  • správnou funkci nervů,
  • chuť k jídlu a kvalitnější trávení,
  • detoxikaci a čištění těla,
  • posílení imunitního systému,
  • ochranu před ztučněním jater,
  • ochranu před tvorbou žlučových kamenů,
  • snižuje krevní tlak,
  • léčení akné, lupénky, atopického ekzému,
  • zklidnění revmatických bolestí,
  • léčení zánětu močových cest,
  • stabilizaci hladiny cukru v krvi.
Mohlo by vás zajímat:  Domácí repelent z tymiánu a rozmarýnu ochrání před klíšťaty

Je toho rozhodně více, s čím vám pampeliška může pomoci. Ještě bychom neměli zapomenout na zmírnění gastrointestinálních poruch a na preventivní opatření proti žlučovým kamenům.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vitamíny a jiné cenné látky

V celé pampelišce najdeme velké množství vitamínů A, C a B. Dále také minerály jako je hořčík, draslík, železo a křemík. V neposlední řadě i flavonoidy a karotenoidy, třísloviny a cholin. Na takový běžný plevel obsahuje velké množství užitečných látek. 

Jak si dopřát pampelišku

Můžete zužitkovat listy, stonek i květ. To vše obsahuje velké množství cenných složek. Z kořene pampelišky si dopřejte odvar. Na zimu kořeny můžete nasušit. Z květu udělejte lahodný čaj s medem, který bude účinný i na kašel. Nezapomeňte na listy mladých pampelišek, ty si přimíchejte do bohatého zeleninového salátu. Vyzkoušejte z květů pampelišek uvařit lahodný med, který se doporučuje všem lidem po těžkém onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Heřmánek pomůže s tréninkem, proti únavě i s trávením

 

Přidat na Seznam.cz