Assortment Delicious Fresh Fruit

Ovoce a zelenina nesmí chybět ve zdravém jídelníčku. Roli ale hraje i jejich barva

O tom, že bychom měli denně sníst alespoň pět kousků ovoce a zeleniny, jsme nejspíš slyšeli už na základní škole. Radí to ostatně i odborníci na výživu, přidávají ale další dodatek – ovoce i zelenina by měly být co nejbarevnější. Denně byste se tak měli snažit sníst alespoň jednoho zástupce z každé skupiny barev.

Červená pro zdravé srdce

Takovým způsobem svému tělu dodáte optimální spektrum nutričních hodnot. A jaké zdravotní účinky mají jednotlivé barvy? Červené ovoce, například jahody a maliny, obsahuje lykopen, antioxidant, který napomáhá funkci srdce. Oranžová barva, například u mrkve a dýně, značí přítomnost luteinu, který pomáhá udržovat zdravý zrak.

Mohlo by vás zajímat:  Malinová tinktura překvapí svou sladkou chutí i jedinečnými účinky. V zimě bude nepostradatelná

Fialová a modrá barva jsou zdrojem antioxidantů, které chrání buňky před poškozením a snižují riziko mrtvice a srdečních chorob. Zelená barva je skvělým zdrojem kyseliny listové, která je nezbytná pro správné fungování organismu. Ignorovat bychom při skladbě jídelníčku neměli ani zastoupení makronutrientů, jelikož jsou to základní stavební kameny pro správný vývoj organismu.

Zdroj obrázku: Freepik

Nezanedbávejte sacharidy ani tuky

Nejlepším zdrojem sacharidů jsou ovesné vločky, chléb, rýže nebo quinoa. Tělo tyto potraviny tráví pomalu, takže mu dodají spoustu energie. Luštěniny a mléčné výrobky jsou další skvělou volbou. Bez proteinů neboli bílkovin se rovněž neobejdeme. Bez nich selhávají hormony a buňky, které tělo chrání před nemocemi. Najdete je v červeném masu, drůbeži, mléku i vejcích.

Mohlo by vás zajímat:  Citron se doma rozhodně neztratí. Celá domácnost bude díky němu zářit čistotou

Tuky si získaly poměrně špatné jméno, zas tak zlé to s nimi ale není. Naopak některé tuky snižují riziko cévní mozkové příhody a srdečních chorob. A kolik kalorií bychom denně měli přijmout? Stačí si spočítat bazální metabolismus, který určuje, kolik naše tělo spálí kalorií bez jakékoliv fyzické aktivity. U mužů se spočítá následovně: 66,5 + (13,75 × tělesná hmotnost v kilogramech) + (5003 × výška v centimetrech) – (6775 × věk). U žen vzorec vypadá takto: 655,1+ (9563 × hmotnost) + (1,85 × výška) – (4676 × věk).

Zdroj: https://www.winmedical.org/our-services/clinics/family-medicine/healthy-eating/the-importance-of-a-colorful-diet/
Přidat na Seznam.cz