Closeup Tulip Bulbs Standing Soil Ready Planting Autumn Day

Cibulky některých květin potřebují dobře zazimovat, aby přežily mrazy a na jaře znovu vyrostly

Podzim je období, kdy uklízíme zahradu a připravujeme ji na zimu. Také vykopáváme některé rostliny, například cibule květin, které by zimu nepřežily. Díky jejich správnému uložení se i v příštím roce budete moci těšit z bujných květenství a silných rostlin. Jak tedy cibule květin v zimě správně skladovat?

Vykopávejte až po prvních mrazech

Když se objeví první mrazíky, je čas vykopat mečíky, snědky, tygřice, nerinky a orientální lilie, které v našich klimatických podmínkách mohou zmrznout nebo výrazně zeslábnout. Abyste cibulky ze země dostali, měli byste kopat do hloubky jedné lopaty. Při kopání je třeba dbát na to, aby nedošlo k poškození cibulek pod povrchem.

Mohlo by vás zajímat:  Úmornému žehlení může být konec ještě dnes. Klíčem je správné praní a sušení

Ke kopání přistupte po mrazech, které způsobí odumírání nadzemní části. Zaschlé stonky odřízněte. V některých případech se vedle cibule objeví několik nových. Nechte je pohromadě. Cibulky květů s kořeny umístěte do plastového kbelíku, košíku, krabice nebo papírového sáčku. Důležité je, aby měly v nádobě přístup vzduchu. Dva až tři následující týdny skladujte cibulky v suché místnosti, kde teplota neklesne pod nulu a zároveň nepřesáhne dvacet stupňů.

Zdroj obrázku: Freepik

Suché cibule přemístěte

Když jsou cibulky rostlin suché a zhnědnou, oprašte je od zeminy a oddělte přidružené cibule, které můžete využít k množení rostlin. Shnilé a napadené cibule zlikvidujte. Suché a očištěné části květin skladujte v suché místnosti, kde teplota neklesne pod bod mrazu. Ideální skladovací podmínky se odvíjí od druhu rostlin – například lilie, gladioly a tygřice nejlépe přezimují v tmavých místnostech o teplotě maximálně pět stupňů.

Mohlo by vás zajímat:  Kávová sedlina je skvělé hnojivo pro pokojové i venkovní rostliny, ochrání je dokonce před slimáky

Druh rostliny ovlivňuje kromě skladovací teploty i to, do jakého substrátu byste cibule měli vložit. Mečíky stačí dát do vzdušné nádoby, dřevěného truhlíku nebo papírového sáčku. Do pilin vložte nerinky a rašelinou pokryjte orientální lilie nebo tygřice. Jedině správné skladování zajistí, že příští rok budou rostliny opět krásně kvést.

Zdroj: https://www.brecks.com/how_to_planting_care_of_bulbs_digging_storing
Přidat na Seznam.cz