Tomatoes Branch

Při pěstování rajčat je rozhodující teplota, přísun slunečního světla a odebírání listů

Není nad doma vypěstovanou zeleninu. A nejen proto, že ušetříme nemalé peníze. Domácí zelenina je na rozdíl od té supermarketové bez veškeré chemie a navíc nebyla sklízena několik dní nebo týdnů předtím, než stačila dozrát, aby pak dozrávala v kontejnerech nebo skladištích. Není proto divu, že také lépe chutná. V českých podmínkách se běžně pěstují třeba rajčata, kterým je ale nutné k růstu vytvořit odpovídající podmínky. Jde přeci jen o teplomilnou zeleninu, které by se bez trochy naší pomoci příliš nedařilo. Dnes vám prozradíme, jak mít bohatou sklizeň i z několika keříků.

Mohlo by vás zajímat:  Ještě není nic ztraceno. Nenáročnou cuketu je možné vysadit i v červnu

Udržujte správnou teplotu

Majitelé skleníků mají velkou výhodu, ale i u rajčat pěstovaných třeba na balkoně lze teplotu s trochou šikovnosti regulovat. Jen vám asi nezbyde nic jiného než pravidelně sledovat předpověď počasí na nadcházející dny a noci. Denní teplota u rajčatových keřů by se měla pohybovat mezi 20 až 27 °C. Je-li delší dobu přes 30 °C, urodí se menší plody. V opravdu horkých dnech byste tak měli rajčata zastínit. V noci by se pak teplota měla pohybovat mezi 16 a 18 °C, někdy tak možná budete muset rajčata přesunout z balkonu dovnitř do bytu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat rajčata?
Zdroj obrázku: Freepik

Tak akorát slunečního svitu

Rajčata potřebují dostatek slunce, ale v létě je ho někdy až moc. Aby slunečního svitu bylo zejména na jaře dost, je potřeba, aby keře měly kolem sebe dostatek prostoru, alespoň 40 cm u menších keříků a až 80 cm u velkých odrůd. S létem naopak začne být nutné rajčata před sluncem chránit, zejména v době kolem poledne. Na balkoně najde využití slunečník, skleníky lze většinou zaclonit.

Odstraňte přebytečné listy

Aby keře neplýtvaly silami na listy a soustředily se na plody, je třeba některé listy odstranit, když vyrazí první zelené plody. Nejprve se zbavte listů, které jsou viditelně poškozené nebo které nevypadají zdravě. Odstraňovat byste je měli po jednom, maximálně dvou denně. Nakonec jich na keři může zůstat přibližně polovina.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/vegetable/vegetables/how-to-plant-and-grow-tomatoes/
Přidat na Seznam.cz