Close Up Woman S Hand Holding Wooden Crate With Red Begonia Flowers

Uložte begonie k zimnímu spánku. Stačí málo, aby na jaře znovu rozkvetly

Begonie hlíznatá patří k nejoblíbenějším živým dekoracím balkonů a teras, vyjímá se v truhlících i v závěsných truhlících, je ozdobou též záhonů na zahradě. Pestré květy se mohou objevovat ještě v říjnu, přesto se musí před zimou chránit a připravit jim patřičné podmínky pro zazimování. Jak se mohou begonie zazimovat a na co je třeba dbát?

Begonie k přezimování

Existuje přes tisícovku druhů begonií, v tuzemsku jsou typické odrůdy s malými nebo velkými květy. Pěstují se v interiérech jako pokojovky, ale také ve venkovním prostředí, vždy záleží na vybraném typu. Begonie pochází z oblastí Střední a Jižní Ameriky, mají rády teplo a vlhko, jsou rozšířené po celém světě. Zazimovat se mohou begonie hlíznaté, které patří mezi trvalky a na jaře je možné je opětovně probudit k životu.

Mohlo by vás zajímat:  Některé stromy dodají člověku energii, jiné mu ji vezmou
Zdroj obrázku: Freepik

Výběr zdravých kusů

Begonie hlíznaté se pěstují v truhlících, v květináčích nebo v jiných nádobách, proto je snazší jejich vyjmutí ze zeminy. Musí se přemístit při prvních mrazících, ideálně na přelomu října a listopadu. Zimují se pouze zdravé kusy, které nejsou poškozené nebo shnilé, vyřadit se musí exempláře napadené škůdci. Stonek se musí seříznout asi ve výšce dvou centimetrů nad hlízou, poté se musí přesunout na suché a vzdušné místo s teplotami v rozmezí mezi 3 a 10 stupni Celsia, jinak by namísto zimního spánku mohly začít znovu růst.

Mohlo by vás zajímat:  Spokojené muškáty pokvetou celou sezonu, správné podmínky jim není těžké zařídit

Celou zimu ve sklepě

Proschlé hlízy se mohou vložit do dřevěné bedýnky a zasypat pískem nebo suchou rašelinou. Bedna se může postavit do sklepa bez přístupu světla. Koncem února nebo na začátku března se hlízy sází do čerstvé zeminy do důlků v hloubce asi osmi centimetrů vydutou částí směrem nahoru a květníky se umístí do teplé a světlé místnosti. Po květnových ledových mužích se mohou begonie přesunout ven, vhodné je před tímto krokem rostliny postupně otužovat, protože ještě v květnu existuje riziko zamrznutí.

Zdroj: https://getbusygardening.com/overwintering-begonias/
Přidat na Seznam.cz