Newborn Baby Bird Quail Chick Hatches From Egg Closeup Wooden Background

Mnozí se bojí, že se z koupeného vejce vylíhne kuře. Přitom se jedná o vyhlášenou lahůdku

I když se nejedná o otázku, která by byla osudová, mnoho lidí přesto zajímá, jestli je možné koupit v obchodě vejce, ze kterého se vylíhne kuře. Bohužel spousta z nás nemá vůbec tušení. Proto přinášíme vysvětlení, díky kterému budete nejen chytřejší, ale také se dozvíte něco o tom, jak se vlastně takové vejce oplodňuje.

Jak dochází k oplodnění vajíčka?

Stydíte se zeptat na tak jednoduchou otázku? Nejste si jistí, jestli se vám doma nevylíhne malé kuřátko? Vejce jsou útvary, které se ve slepicích tvoří v levém vaječníku. Během své cesty vejcovody získávají bílkoviny a také skořápky. Vaječný bílek je přitom pouze obal, stejně jako skořápka. Platí to nejen pro slepice, ale také pro další druhy ptáků.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z cibulových slupek je ideální pro kvetoucí muškáty

Co je v tomto případě důležité, je žloutek. Ten funguje jako výživa pro nenarozená kuřata, pro embrya. Skořápka s bílkem chrání embryo před nárazy nebo jejich dopady. Ve žloutku najdete cytoplazmatický disk, ve kterém se embryo vyvíjí. Žloutek pak slouží jako potrava, ale objeví se až poté, co je vejce oplodněno. Vejce se tvoří asi 24 hodin, během kterých může kohout vajíčko oplodnit. Pokud se tak stane, vytvoří se onen cytoplazmatický plak.

Mohlo by vás zajímat:  Blahodárné účinky artyčoku na zdraví jsou známy od starověku. Do jídelníčku patří každý den
Zdroj obrázku: Freepik

Bez oplodnění nemůže vzniknout život

Jestli vajíčko nebude oplodněné, nemůže se z něj nic vylíhnout. To je holý fakt, proto se nemusíte obávat, že byste takové vejce našli v obchodě a koupili si ho. Tam se totiž prodávají pouze vajíčka, která si můžete bez obav připravit na talíř. Na internetu však můžete najít snímky, na kterých je vidět, že i takové vejce se dají koupit. Jedná se ale spíše o pochoutky, které milují v jiných částech světa.

Mohlo by vás zajímat:  Jaro je za dveřmi, přichází čas pro sázení jahod. Jejich pěstování zvládne i začátečník

Taková pochoutka se jmenuje balut a pochází z Asie. Je to vařené vejce, ve kterém je čerstvě vylíhnutý pták. Ten se samozřejmě také sní. Taková vejce sice jsou oplodněná, ale je to záměr, nikoli náhoda. I když tento pokrm nevypadá dvakrát lákavě, je oblíbený na Filipínách, Laosu nebo v Kambodži. V těchto zemích se považuje za delikatesu a lidé jsou ochotni hodně zaplatit.

Zdroj: https://www.sciencefocus.com/science/is-it-possible-to-hatch-a-chick-from-a-supermarket-egg/
Přidat na Seznam.cz