Fittonia 1458809 1280

Nezkušení pěstitelé dělají zásadní chyby, přitom péče o rostliny není složitá

Domácí rostliny jsou schopny změnit jakýkoli interiér. Oživují místnosti, jsou přirozeným prvkem výzdoby a navíc bylo prokázáno, že domácí rostliny pomáhají relaxovat a bojovat se stresem. Mnoho rostlin je také známých svou schopností čistit vzduch od toxinů nebo absorbovat prach. V posledních letech jsou stále populárnější exotické rostliny s původními tvary a barvami. Krásné exempláře z květinářství a zahradních obchodů bohužel rychle ztrácejí své kouzlo, listy žloutnou nebo uschnou, květy padají, nebo kvetou příliš rychle. Proč se to děje? Vyhněte se častým chybám v péči o rostliny v květináčích!

Mohlo by vás zajímat:  Voda z rýže je vhodným hnojivem pro pokojovky, voda z brambor pomůže od plevelu

Chyby v zalévání

Nesprávné zalévání je nejčastější příčinou zežloutnutí nebo zhnědnutí rostlin, ale také jejich přelití. Většina druhů by měla být zalévána malým množstvím vody, ale pravidelně, rostlinu tak nepřelijete a udržíte optimální vlhkost v zemině po dlouhou dobu. Přílišná vlhkost podporuje hnilobu kořenů, ztrátu listů a umírání celé rostliny. Nejlepší je zalévat rostlinu ve chvíli, kdy je zemina již suchá, ideálně vodou o pokojové teplotě.

Zdroj obrázku: Pixabay

Hnojení

Paradoxně špatný stav rostlin v květináčích může být výsledkem jejich přehnojení. Příliš časté používání hnojiv vede k slanosti substrátu, což přispívá k zhnědnutí nebo zežloutnutí listů. Proto vždy stojí za to, předem zkontrolovat, jaké požadavky má daný druh. Většina rostlin potřebuje hnojení jednou měsíčně, ale pouze během vegetačního období, tj. od března do září. První dávky by měly být menší, hnojení se postupně snižuje již od srpna. Pro rostliny v květináčích je nejlepší použít hnojiva rozpustná ve vodě.

Mohlo by vás zajímat:  Kaktusy mají specifické požadavky na pěstování, dopřát jim je ale může každý

Rostliny a světlo

Drtivá většina rostlin v květináčích dává přednost rozptýlenému slunečnímu světlu. Proto je běžnou chybou jejich umístění na parapetu jižní strany. Zejména v létě to může být pro rostliny smrtelné. Takové umístění dobře snáší pouze sukulenty a některé tropické rostliny.

Zdroj: https://www.rainchainsdirect.com/pages/5-common-gardening-mistakes
Přidat na Seznam.cz