Delicate Pink White Orchid Home Interior Floriculture Hobbies Home Flowers

Orchidej pokvete lépe na správném místě, v kvalitním substrátu a při ideální zálivce

Jak se starat o orchideje tak, aby kvetly? Existuje několik základních pravidel, která by si měl každý majitel orchidejí pamatovat. Základem je dostatečné sluneční světlo a zalévání. Přinášíme ale ještě další triky.

Potřebuje světlo

Orchideje nejsou na pěstování náročné. Existují však způsoby, jak je donutit ještě více kvést. Základem je správné umístění. Orchidej potřebuje hodně světla, jinak budou listy tmavnout. Nesmí ale být vystavena přímému slunci, listy v takovém případě schnou. Užitečné může být neonové světlo. Do čeho orchidej umístit? Nejlepší volbou je průhledná nádoba, která vzhledem k potřebě světla pomůže kořenům růst. Odborníci nedoporučují po zakoupení orchideje přesazovat. V jednom květináči mohou zůstat i dva roky. I pak by měla být nádoba stejně velká, ne větší.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat vánoční kaktus
Zdroj obrázku: Freepik

Jaký vybrat substrát a jak zalévat?

Orchidej potřebuje hrubozrnnou směs kůry, perlitu a rostlinných zbytků, která umožňuje cirkulaci vzduchu. V běžné půdě, která je k dostání v zahradnictví, neporoste, potřebuje prodyšný podklad. Má také ráda malý přídavek hnojiva. Dalším tajemstvím péče o orchidej je správné zavlažování. Orchideje rostoucí doma nepotřebují mnoho vody. Stačí je hodně zalít pouze ráno a následně až poté, kdy je substrát téměř suchý. Voda musí být vlažná. Doporučuje se na jaře a v létě zalévat jednou týdně a v zimě jednou za deset dní. Při zalévání by měl být substrát celý mokrý. Zahradníci doporučují nenalévat vodu dovnitř rostliny, ale vedle listů, jinak rostlina hnije. Nejvhodnější je používat dešťovou vodu nebo obyčejnou vodu bez chloru s nízkým stupněm mineralizace.

Mohlo by vás zajímat:  Při přelití pokojových rostlin je důležité zakročit co nejdříve

Jaké teploty vydrží orchidej?

Orchideje se cítí dobře při teplotě 10–23 °C a rozdíl mezi denními a nočními teplotami by měl být nejméně 9–12 °C. V opačném případě orchidej nebude kvést, ale pouze porostou listy. Důležitým krokem je také prořezávání rostliny. Stonek orchideje by měl být odříznut po opadání květů.

Zdroj: https://www.repotme.com/pages/orchid-care-10
Přidat na Seznam.cz