Closeup Shot Wasp Perched Wooden Surface Blurred Background

Svou nehumánní past na hmyz používám každou sezonu. Útoky ochránců přírody ignoruji

Moje past na hmyz je sice nehumánní, ale zároveň velmi účinná metoda, jak si dopřát klidné, ničím nerušené posezení na zahradě. Roky jsem zkoušel různé možnosti včetně babských rad. Používal jsem různé vůně, květiny, potraviny, které měly hmyz odpudit. Zkoušel jsem se mazat repelenty a používal různé elektrické odpuzovače. Nic z toho ale nefungovalo tak dobře jako moje past na hmyz, ze které by ochránce přírody patrně trefil šlak.

Jednoduchá výroba z PET lahve

Jediné, co na svou past na hmyz potřebuji, je obyčejná dvoulitrová PET lahev. Vezmu nůž a v horní čísti ji přeříznu. Odříznutou horní část s hrdlem vezmu, otočím a zasunu do vzniklého otvoru spodní části lahve. Nyní už stačí jenom hřebíkem v obvodu udělat dvě díry, protáhnout provázek a past na hmyz, nebo chcete-li homemade lapač hmyzu, zavěsit. Ideálně třeba na strom nebo roh terasy či pergoly.

Mohlo by vás zajímat:  Předpěstování semen v zimě usnadní jarní výsadbu rostlin
Zdroj obrázku: Freepik

Hlavně chutná náplň

Aby vše fungovalo, je třeba pochopitelně namíchat chutnou, pro hmyz lákavou náplň. Já tomu říkám lektvar, který vznikne tím, co mám vše po ruce. Důležité je, aby to bylo pokud možno sladké a aromatické. Jako základ nesmí chybět trocha piva, dále lze přidat také med, marmeládu, trochu kompotu, ale třeba i sladké sirupy. Fantazii se ve tvorbě směsi do lapače na hmyz meze opravdu nekladou. Používám vše, co mám po ruce. A už první den vidím, zda to funguje.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda najde využití také na zahradě. Je tajnou zbraní proti mšicím i nebezpečnému padlí

Efektivní a nehumánní

Svůj postup nemám problém sdílet na diskusích i na sociálních sítích. A často za to schytávám pořádnou kritiku. Od milovníků přírody, pro které je moje dílo nehumánní. Možná ano, ale na mé zahradě jsou moje pravidla. A já chci mít od hmyzu klid.

Je pravdou, že postup likvidace hmyzu pomocí pasti z PET lahve není úplně nejlepší. Hmyz přilétne, přiláká ho vůně, a tak se hrdlem protáhne až k ní. Když chce ale lahev opustit, má smůlu, protože do hrdla se už netrefí. A tak bojuje o vyproštění do chvíle, než mu dojdou síly. Padá na hladinu a klesá níže. Uznávám, takto popisované to zní morbidně, ale na hmyz to skvěle zabírá. Etické hledisko nechám na vás.

Mohlo by vás zajímat:  Nevyužitá kosmetika nemusí skončit v koši. Poslouží ke svěží a čisté domácnosti

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek, redakčně zkráceno a upraveno.

Přidat na Seznam.cz