Female Hands Pour Expanded Clay Into Flower Pot Drainage

Malý záhon se vejde i do bytu. Díky skleníkovému provedení bude úroda bohatá

Kdo by odolal domácím jahodám nebo rajčatům? Pokud nemáte zahradu, ale přesto toužíte po vlastním záhonku, budeme mít pro vás skvělý tip. Vlastní záhon je totiž velmi jednoduché založit a konečně si i vy budete moci dopřát domácí ovoce nebo zeleninu. Kousek přírody si snadno vytvoříte doma, a to pomocí několika surovin, a použijete k tomu různé materiály.

Jak a co můžete pěstovat doma v obýváku?

I lidé, kteří žijí v panelákových bytech, mohou snadno pěstovat ovoce nebo zeleninu. Záleží jen na tom, jestli pro suroviny vytvoří vhodné podmínky, aby se rostlinám dařilo. K pěstování přitom nepotřebujete velké prostory ani skleníky, budou stačit takové, které se vejdou na parapet nebo na stůl, který bude stát u okna. Můžete si koupit sazenice rajčat, okurek nebo salátu.

Mohlo by vás zajímat:  Balkonové květiny potřebují řádnou péči, bez té se květů málokdy dočkáme

Kromě zeleniny nebo ovoce si můžete zasadit také různé druhy bylinek, oblíbená je bazalka, tymián nebo rukola. Jestli se rozhodnete pro menší domácí skleník, budete mít rostliny rychleji připravené k plození a prodloužíte tím také sezonu, během které budete plody sklízet. Důležitá bude kvalita plodin. Zeminu nejdříve prosejte, než ji nasypete do truhlíku nebo květináče. Zbavíte se tak škůdců, kteří nemusí být ani vidět.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyrobte si skleník z odolného skla, vydrží všechno

K založení skleníku pak budete potřebovat kvalitní sklo, které toho hodně vydrží. Plodiny je nutné občas také přihnojit, k tomu budou vhodná hnojiva speciální, nebo můžete použít domácí, například kávovou sedlinu nebo vaječné skořápky. V současné době si můžete vybrat mezi mnoha druhy skleníků, se kterými už nemusíte nic dělat. Některé firmy vám skleník dokonce samy nainstalují a připraví k použití.

Mohlo by vás zajímat:  Alpská fialka ozdobí nejen vánoční dny. Při správné péči pokvete až do jara

Místo květináčů pak můžete použít například krabice nebo přepravky od zeleniny. Dno zakryjte černou fólií, přidělejte drenážní vrstvu a až poté nasypte zeminu. Ve spodní části krabice pak udělejte také otvory, kterými bude protékat přebytečná voda. V zimě pak můžete truhlíky nebo přepravky zajistit polystyrenem – zabráníte tím umrznutí rostlin. Takto připravené truhlíky pak můžete položit na balkon.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/special/starting/how-to-build-a-flower-bed-starting-a-flower-bed-from-scratch.htm
Přidat na Seznam.cz