Orchids 3392819 1280

Orchidej dokáže trucovat dlouho. K novým květům ji přiměje zdravá svačinka

Orchideje patří mezi velmi oblíbené rostliny. Není divu, jejich jemné stonky obklopené květy zdobí stoly i okenní parapety. Ale co když orchidej nechce kvést? Nebojte se, existují osvědčené triky, které ji zase probudí k životu. V přirozených podmínkách rostou orchideje na tmavých, vlhkých a teplých místech a my bychom jim měli zajistit co nejpodobnější podmínky.

Vyberte jim vhodné stanoviště

Orchidejím se příliš nedaří na slunném stanovišti, daleko příjemnější jim bude severní nebo východní okenní parapet. V létě by se měly uchovávat v místnosti s teplotou okolo 24 stupňů, v zimě snesou i 18 stupňů. Rostlinu je třeba zalévat při vyšších teplotách jednou týdně a dvakrát týdně v chladnějších obdobích.

Mohlo by vás zajímat:  Během zimy potřebují pokojové rostliny zajistit světlo a správnou teplotu

Pokud orchidej stále nechce kvést, zkuste jí během dne měnit teplotu. V zimě v noci otočte knoflíky radiátorů a v létě na ně otevřete okno. Dalším oblíbeným trikem, jak podpořit kvetení orchidejí, je jejich vyjmutí z květináče, očištění kořenů od zeminy a umístění do nádoby naplněné ze dvou třetin vodou. Vodu bychom měli měnit několikrát týdně, aby se nezakalila. Po dvou až třech týdnech takového ošetření by měla orchidej vytvářet krásné květy.

Zdroj obrázku: Freepik

Přes léto hnojte

Důležitým prvkem péče o orchidej je hnojení. Aby však tato procedura přinesla kýžený efekt, je třeba ji používat správně. Orchideje hnojíme během vegetace, tedy na jaře a v létě. V zimě a na podzim by se hnojiva neměla používat vůbec. Kromě hotových přípravků dostupných v obchodech a zahradnictvích existuje mnoho domácích hnojiv, která orchideje stimulují k růstu a kvetení.

Mohlo by vás zajímat:  Obávané mušky se drží u rostlin a otravují život. Skutečná hrozba však číhá mezi kořeny

Vlastní hnojivo si můžete vyrobit i doma. Jedním z nejoblíbenějších prostředků je česnekové hnojivo, k jehož přípravě postačí uvařit litr vody a vložit do ní tři stroužky česneku. Po 24 hodinách je hnojivo připravené k použití. Dalším oblíbeným hnojivem je směs pekařského droždí s cukrem, kterou necháme několik hodin louhovat a nakonec smícháme s odstátou vodou.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/how-to-care-for-orchids/
Přidat na Seznam.cz