Rain Wet Plantain Lily Leaves 2438603 1920

Opomíjený jitrocel je nenahraditelná léčivka, se kterou lze kouzlit v kuchyni

Známý tím, že roste téměř všude, od parkovišť po hřiště, je jitrocel často odmítán a vnímán jako obyčejný plevel. Je však nejen jedlý a snadno dostupný, ale také se již po staletí používá v tradiční medicíně. Jak využít jeho benefity v kuchyni nebo v domácí lékárničce? To se dozvíte na následujících řádcích!

Benefity jitrocele pro naše zdraví

Ve starověku se jitrocel používal při uštknutí hadem nebo štírem. Dnes jsou jeho výtažky hojně využívány v přírodní medicíně jako lék na obtížně se hojící rány. A to díky tomu, že dokáže výrazně urychlit proces regenerace pokožky. Jitrocel tak může být užitečný v létě, když nás trápí kousnutí hmyzem nebo když se spálíme na sluníčku. Šťáva vymačkaná z listů jitrocele zmírní nepříjemné svědění a pálení. Je cenným zdrojem vitamínů A, C, K a zinku a draslíku. Tím však jeho léčebné možnosti nekončí. Jitrocel má i tyto užitečné vlastnosti:

  • Podporuje trávicí ústrojí:
Mohlo by vás zajímat:  Léčivé byliny můžeme pěstovat i na podzim. Ochrání naše zdraví v sychravých dnech

Bylo prokázáno, že sloučeniny v listech a semenech jitrocele zmírňují zažívací potíže. Semena obsahují psyllium, druh vlákniny, která se používá jako přírodní projímadlo. Působí proti bolestem žaludku, nadýmání, průjmům a podporuje hojení žaludečních vředů.

Zdroj obrázku: Pixabay

 

  • Pomáhá při kašli:

Určitě znáte jitrocelový sirup z lékárny. Jeho výtažky totiž usnadňují vykašlávání. Můžete si ale jednoduše vyrobit domácí sirup bez přídavku cukru. Stačí v odšťavňovači vymačkat šťávu z listů jitrocele a smíchat se stejným množstvím medu. Pokud nemáte odšťavňovač, smíchejte listy s trochou vody, nechte krátce vyluhovat a vodu přes sítko slijte.  

  • Léčí záněty:
Mohlo by vás zajímat:  Libeček dodá pokrmům typickou chuť, zároveň se jedná o jednu z nejcennějších léčivek

Zatímco je nízká úroveň zánětu součástí zdravé reakce našeho organismu, trvalý zánět může vést ke vzniku chronických onemocnění. Studie ukazují, že díky protizánětlivým látkám, které se nacházejí v listech jitrocele, dokáže tato rostlina snížit úroveň zánětu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jitrocel v kuchyni

Na jaře, když jsou listy jitrocele jemné, ho můžete přidat do salátů nebo do zelených koktejlů. Pomůže detoxikovat a uklidnit zánět v těle. Jitrocel se dá použít, i když jeho listy uschnou – poduste ho na másle, osolte a podávejte jako horký salát, nebo ho přidejte do polévky místo špenátu. 

Přidat na Seznam.cz